متداول ترین روش های تصفیه فاضلاب

متداول ترین روش های تصفیه فاضلاب
مطالب مفید 26 بهمن 1399

فاضلاب و پساب بر اثر مصرف انسان ها به وجود می آید و در واقع آبی است که آلوده می شود. فاضلاب انواع مختلفی دارد اعم از خانگی، انسانی، صنعتی، شهری و بهداشتی اما به طور عمده به 2 دسته فاضلاب بهداشتی (فاضلاب تولیدی ادارات، مجتمع های تجاری، منازل مسکونی و بیمارستان ها) و فاضلاب صنعتی (فاضلاب تولیدی کارخانه ها، کارگاه ها، پتروشیمی ها و نیروگاه ها) تقسیم می شود. ورود فاضلاب به طبیعت و محیط زیست باعث بروز مشکلات زیادی می شود و تاثیرات منفی بسیاری دارد. به همین دلیل فاضلاب از هر نوعی که باشد، باید تصفیه و گند زدایی گردد و آلودگی های درون آن زدوده شده و از بین برود. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به صورت کامل به بررسی روش های تصفیه فاضلاب و ویژگی های هر روش بپردازیم. با ما همراه باشید.

تصفیه فاضلاب به مجموعه ای از روش ها و فرآیندهایی گفته می شود که باعث از بین رفتن و کاهش آلودگی ها و آلاینده های موجود در فاضلاب می گردد و آن را برای استفاده مجدد یا دفع در محیط زیست مناسب می کند. روش های تصفیه فاضلاب متفاوت هستند و با توجه به نوع فاضلاب تولیدی و کمیت و کیفیت آن انتخاب می شوند.

متداول ترین روش های تصفیه فاضلاب

روش های تصفیه فاضلاب

به طور کلی فاضلاب برای تصفیه و گندزدایی نیاز به چند مرحله دارد تا خروجی نهایی آن خوب و مطلوب باشد. در طی این چند مرحله تمامی مواد جامد معلق، مواد آلی و غیر آلی موجود در پساب از بین می رود. در زیر به 3 روش تصفیه متداول و رایج فاضلاب ها اشاره کرده ایم که هر روش براساس نوع فاضلاب و کیفیت آن انتخاب می شود. در برخی از موارد از دو روش با هم یا به صورت تلفیقی استفاده می شود.

تصفیه فیزیکی

تصفیه فیزیکی فاضلاب که به آن تصفیه اولیه نیز گفته می شود، یکی از روش های تصفیه فاضلاب است که از خواص و نیروهای فیزیکی برای گند زدایی استفاده می کند. در این روش از هیچ ماده یا واکنش شیمیایی استفاده نمی شود. تصفیه فیزیکی روشی به شدت راحت و آسان است، انرژی و هزینه زیادی مصرف نمی کند و می توان از آن در اکثر تصفیه خانه ها استفاده کرد. در روش تصفیه فیزیکی تمام ذرات جامد بزرگ از بین می روند و شن و ماسه موجود در فاضلاب تا 95 درصد حذف می شوند. بهتر است بدانید این روش روی نابودی و از بین رفتن مواد آلی و غیر آلی، باکتری ها، ویروس ها و به طور کلی میکرو ارگانیسم ها تاثیری ندارد.

تصفیه فیزیکی فاضلاب

یکی از اصلی ترین و متداول ترین تکنیک هایی که در روش تصفیه فیزیکی استفاده می شود، ته نشینی یا همان لای گیری است. در این تکنیک از یک ماده ثقل یا شناور مانند چربی و روغن که چگالی کمتر از آب دارند، استفاده می شود تا ذرات نامحلول و مواد سنگین ته نشین و جداسازی شوند. در نهایت می توان آب یا همان فاضلاب خالص را جدا کرد. یکی از تکنیک های موثر و رایج دیگری که در روش تصفیه فیزیکی استفاده می شود، هوادهی است. در این تکنیک با استفاده از آب و گردش هوا، اکسیژن لازم برای تصفیه فراهم می شود. از دیگر تکنیک ها و فرآیند هایی که در روش تصفیه فیزیکی از آنها استفاده می شود می توان به آشغالگیری، شناور سازی، دانه گیری و فیلتراسیون اشاره کرد. وجه مشترک تمام این فرآیندها این است در تمام آنها از نیروی فیزیکی برای تصفیه استفاده می شود.

در فرآیند فیلتراسیون، تمام آلاینده ها و ذرات نامحلول موجود در فاضلاب فیلتر و جدا می شود. مرسوم ترین فیلتر مورد استفاده قرار گرفته در این تکنیک، فیلتر شنی است. فیلتر شنی تمام چربی ها و روغن های موجود در پساب را به راحتی جدا می کند. در فرآیند آشغالگیری نیز ذرات و مواد جامد معلق در فاضلاب جدا و سپس حذف می شوند. آشغالگیر ها معمولا در 3 نوع آشغالگیر دستی، آشغالگیر مکانیکی و آشغالگیر توری وجود دارند و نصب هر یک از این مدل ها باعث می شود ذرات معلق موجود در مسیر عبور فاضلاب قرار نگیرند و به درون تجهیزات نفوذ نکنند.

تصفیه شیمیایی

تصفیه شیمیایی فاضلاب روشی است که از مواد و واکنش های شیمیایی برای تصفیه و گند زدایی استفاده می کند. این روش بیشتر برای تصفیه فاضلاب های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا تصفیه فیزیکی و تصفیه بیولوژیکی توان گند زدایی پساب صنعتی را ندارند. به این دلیل که در تصفیه شیمیایی از مواد شیمیایی استفاده می شود و طراحی و ساخت سیستم ها و پکیج های آن کمی پیچیده و زمانبر است، از قیمت بالاتری نسبت به دیگر روش های تصفیه برخوردار است.

تصفیه شیمیایی شامل تکنیک ها و فرآیند هایی از جمله انعقاد شیمیایی، انعقاد الکتریکی، خنثی سازی یا تنظیم PH، تزریق مواد شیمیایی، گند زدایی با کلر، لخته سازی و ترسیب می باشد. یکی از اصلی ترین و متداول ترین تکنیک هایی که در روش تصفیه شیمیایی استفاده می شود، تزریق مواد شیمیایی به فاضلاب و جدا کردن آلاینده ها از آن است. در این فرآیند از دستگاه های چربی گیر فاضلاب مانند چربی گیر DAF ، چربی گیر API و چربی گیر CPI استفاده می شود تا ذرات معلق و کلوئیدی موجود در پساب حذف شوند.

تصفیه شیمیایی فاضلاب

خنثی سازی یا تنظیم PH تکنیکی است که در آن با استفاده از اسید و یا باز، PH فاضلاب را به حد طبیعی یعنی 7 می رسانند. این تنظیم PH باعث می شود باکتری ها دوباره تولید نشوند و فاضلاب خالص و باکیفیت باقی بماند. تکنیک بعدی گند زدایی با کلر است که طی آن کلر که یک ماده شیمیایی اکسید کننده می باشد به فاضلاب اضافه می شود و موجب کشتن و از بین رفتن باکتری ها می گردد. گاهی اوقات در این تکنیک به جای کلر، از ازن نیز استفاده می شود. در تکنیک و فرآیند انعقاد سازی از مواد و یا پودرهایی که حاوی پلی الکترولیت یا پلی آکریل آمید هستند، استفاده می شود تا ذرات موجود در فاضلاب را منعقد و جمع آوری کنند. انتخاب نوع انعقاد (انعقاد شیمیایی یا انعقاد الکتریکی) به نوع ذرات معلق موجود در پساب بستگی دارد.

تصفیه بیولوژیکی

تصفیه بیولوژیکی که به آن تصفیه تکمیلی و یا تصفیه ثانویه نیز گفته می شود، از مهم ترین و پرکاربرد ترین روش های تصفیه فاضلاب است که با استفاده از آن تمام ناخالصی ها و آلاینده های موجود در پساب های صنعتی و شیمیایی از بین می روند. در این روش از میکرو ارگانیسم های زنده برای تصفیه و گند زدایی استفاده می شود و هیچ نیروی فیزیکی یا ماده شیمیایی مورد استفاده قرار نمی گیرد. تنها عامل مهم و مورد توجه در تصفیه بیولوژیکی این است که شرایط رشد و تکثیر برای میکرو ارگانیسم ها که عامل اصلی تصفیه هستند، فراهم شود.

تصفیه بیولوژیکی خود دارای 3 فرآیند و روش است که عبارتند از:

فرآیند های هوازی

فرآیند های هوازی

در فرآیند هوازی از اکسیژن هوا برای تصفیه استفاده می شود و باکتری ها مواد آلی را تجزیه و به دی اکسید کربن تبدیل می کنند. در این روش از سیستم های هواده سطحی شناور، هواده سطحی ثابت و هواده عمقی استفاده می شود تا هوا به درون فاضلاب تزریق گردد. فرآیندهای هوازی نیز دارای 4 روش CPF، SBR، MBR و لجن فعال می باشد که در ادامه هر یک را کامل توضیح می دهیم.

روش CPF
در این روش لجن را به درون فاضلاب تزریق می کنند و شرایط را برای رشد میکروارگانیسم های هوازی ایده آل تر و بهتر می نمایند. در روش CPF بخش زیادی از لجن ته نشین شده وارد حوضچه مخصوص می شود و موجب افزایش شدت هوادهی می گردد.

روش  SBR
در این روش از ته نشینی و هوادهی با هم و به صورت ترکیبی استفاده می شود. روش SBR دارای چند دوره است و چند روز طول می کشد. 3 ساعت زمان برای پر شدن منبع و 2 ساعت برای هوادهی که به وسیله دیوفیوزرها و هواده های جت انجام می شود، نیاز است. در نهایت باید نیم ساعت زمان برای ته نشینی لجن و نیم ساعت نیز برای تخلیه پساب های تصفیه شده در نظر گرفته شود.

روش MBR
در این روش از لجن فعال نیز استفاده می شود و لجن ها با فیلترهای مخصوصی جدا می گردند. تفاوت روش MBR با دیگر روش های تصفیه این است که در آن از حوضچه های ته نشینی استفاده نمی شود و از غشاها و فیلترهایی استفاده می شود که قادرند ذراتی به اندازه 0.1 تا 0.4 میکرومتر را جدا کنند. البته بهتر است بدانید این روش کمی گران است زیرا ممبران های به کار رفته گران هستند.

لجن فعال
این روش رایج ترین روش تصفیه هوازی می باشد و طی آن جامد و مایع از هم جدا می شوند و در فاز جامد کمترین رطوبت و در فاز مایع کمترین ذرات ممکن باقی می مانند.

فرآیند های بی هوازی

در فرآیند بی هوازی دیگر از اکسیژن استفاده نمی شود و به جای آن از تخمیر در دمای خاص استفاده می گردد. از روش بی هوازی تصفیه فاضلاب بیشتر در کارخانه ها، کارگاه های نساجی و صنایع مواد غذایی استفاده می شود. این فرآیند کلا دارای یک روش می باشد که عبارت است از:

روش UASB
در این روش از لایه های لجن گرانولی برای تصفیه فاضلاب استفاده می شود. به این صورت که فاضلاب را از میان این لایه ها عبور می دهند و بین مواد آلی موجود در فاضلاب و میکرو ارگانیسم های موجود در لایه لجنی واکنش ایجاد می شود. طی این واکنش بیوگازها تولید می شوند. این گازها از قسمت بالایی مخزن خارج گردیده و همراه آنها مواد آلاینده نیز خارج و حذف می شوند.

کمپوست

کمپوست در واقع یک نوع فرآیند هوازی است که در آن خاک اره یا سایر منابع دارای کربن را به فاضلاب اضافه می کنند و باعث تصفیه و گندزدایی آن می شوند.

نحوه انتخاب بهترین روش تصفیه فاضلاب

برای اینکه بفهمید کدام یک از روش های گفته شده در بالا برای تصفیه فاضلاب تولیدی شما مناسب است، باید چند فاکتور و عامل را بررسی و اندازه گیری کنید که این عوامل عبارتند از:

بهترین روش تصفیه فاضلاب

– میزان مواد جامد معلق در فاضلاب

– میزان چربی و ذرات کلوئیدی موجود در فاضلاب

– نوع مواد آلی و غیر آلی موجود در پساب

– مقدار یون های سمی موجود

– پارامترهای کیفی مانند BOD، COD، TSS و PH

– حجم فاضلاب ورودی به تصفیه خانه

– کیفیت مورد نیاز برای فاضلاب خروجی

با بررسی و اندازه گیری موارد و عوامل بالا می توانید بهترین و مناسب ترین روش تصفیه فاضلاب را اتخاب کنید و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای آن را تهیه نمایید.

قیمت پکیج های تصفیه فاضلاب

برای تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب، ابتدا باید روش تصفیه را انتخاب کنید، اینکه می خواهید از کدام روش فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیکی استفاده کنید. سپس باید حجم فاضلاب ورودی به تصفیه خانه فاضلاب را مشخص کنید و بگویید چه کیفیتی برای فاضلاب خروجی مدنظرتان است. با بررسی و تعیین تمام این موارد می توان قیمت پکیج تصفیه فاضلاب را بیان نمود. اگر نمی دانید که چگونه باید روش مناسب برای تصفیه فاضلاب تولیدی خود را انتخاب کنید، می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در بخش فروش تماس بگیرید تا به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

به این مطلب امتیاز بدهید
[مجموع: 2 میانگین: 5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *