معایب ازن ژنراتور

معایب ازن ژنراتور
مقالات 29 اردیبهشت 1398

در این مقاله می خواهیم مزایا و معایب ازن و دستگاه ازن ژنراتور را واکاوی نمائیم .با توجه به اینکه پیش بینی می شود هدف شما از خواندن این مقاله تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از ازن ساز می باشد بعنوان یک نتیجه کلی باید گفت میزان نفوذ دستگاه ازن زن در جهان از سرعت نفوذ اینترنت بیشتر است لذا در حالت کلی حتی اگر بتوان برای دستگاه ازن معایبی برشمرد ، معایب دستگاه ازن ژنراتور آنقدر زیاد است که براحتی می توان معایب آن را کنترل نمود و از آن چشم پوشی کرد.

چگونه ازن خطرناک است؟ آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا در مورد دستگاه تمیز کننده هوای ازن

مقدار نسبتا کم ازن می تواند باعث درد قفسه سینه، سرفه، تنگی نفس و تحریک گلو شود. ازن همچنین ممکن است بیماری های مزمن تنفسی مانند آسم را بدتر کند و توانایی بدن برای مبارزه با عفونت های تنفسی را به خطر بیندازد. افراد در حساسیت به اوزون به طور گسترده ای متفاوتند .افراد سالم و همچنین افرادی که دچار تنگی تنفس می شوند، در معرض ازن می توانند مشکلات تنفسی را تجربه کنند. ورزش در معرض ازن موجب می شود که مقدار بیشتری ازن استنشاق شود و خطر اثرات تنفسی مضر را افزایش دهد .

بازیابی سلامتی پس از قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض ازون به میزان کم خیلی زود میتواند اتفاق بیافتد ، اما در سطوح بالاتر یا  مواجهه های طولانی با ازن میت واند بازیابی سلامتی را بسیار کندتر کند. )EPA ایالات متحده ،1996b1996 ،a(.

ازن می تواند به شکل خالص آن یا در ترکیب با سایر مواد شیمیایی برای سلامتی مضر باشد.

ازن خورجی از دستگاه ازن ساز همچنین وقتی که استنشاق می شود، می تواند به ریه ها آسیب برساند. مقدار نسبتا کم ازن می تواند درد قفسه سینه، سرفه، تنگی نفس و سوزش گلو را ایجاد کند. همچنین ممکن است بیماری مزمن تنفسی مانند آسم را بدتر کند و همچنین توانایی بدن برای مبارزه با عفونت های تنفسی را از بین ببرد.

برخی از مطالعات نشان می دهد که غلظت های ازن تولید شده توسط ژنراتور های اوزون می تواند از استانداردهای بهداشتی حتی در مواردی که دستورالعمل سازنده مطرح می شود، عبور کند.

بسیاری از عوامل بر میزان غلظت ازن، از جمله مقدار تولید شده توسط دستگاه ، اندازه فضای داخلی، میزان مواد موجود در اتاق که واکنش اوزون، غلظت ازن در فضای باز و مقدار تهویه، تاثیر می گذارد. این عوامل برای کنترل غلظت ازن در همه شرایط دشوار است.

شواهد علمی موجود نشان می دهد که در غلظت هایی که از استانداردهای بهداشت عمومی فراتر نمی رود، ازن به طور کلی در کنترل آلودگی هوا در داخل ساختمان بی اثر است.

غلظت ازن باید به شدت از استانداردهای بهداشتی بالاتر باشد تا موثر در حذف اکثر آلودگی های داخلی هوا باشد. در واکنش با مواد شیمیایی در داخل، ازن میتواند سایر مواد شیمیایی تولید کند که خودشان می توانند باعث تحریک و خوردگی شوند.)EPA([1]

Written by Purofirst

Modified by Ozone Solutions

در رابطه با صنعت بازسازی اموال و تلفات، پکیج تزریق ازن بیشترین بهره را برای حذف بو در لباس های دودی و آغشته به باکتری ها می کند. در یک مورد، از یک اتاق ازن استفاده می شود که در آن تمام لباس ها در قفسه ها و در معرض گاز اوزون به مدت 24-48 ساعت بسته به شدت بو قرار می گیرند. ژنراتور ازن خارج از اتاق قرار میگیرد و یک شلنگ ازن را به داخل اتاق هدایت می کند. نفوذپذیری ازن اجازه می دهد تا آن را به راحتی در سراسر یک اتاق گسترش یابد. توصیه می شود یک فن کوچک گردشگری را در اتاق قرار دهید تا به گاز کمک کند تا به خوبی گردش کند.

اگرچه ازن بسیار قدرتمند است، اما بسیار ناپایدار است و فورا تجزیه می شود. نیمه عمر آن از چند ثانیه تا چند ساعت متغیر است. هنگامی که ازن می با ترکیبات ارگانیک یا باکتری ها تماس می یابد، اتم اضافی اکسیژن آن ترکیبات را اکسید می کند .ازن پس از استفاده به اکسیژن تبدیل می شود و مضر نیست.

ازن تقریبا تمام بوی های آلی را خنثی می کند، به خصوص بوهایی که کربن را به عنوان عنصر پایه خود دارند .

این شامل تمام گروه های باکتری و قارچ و همچنین دود، پوسیدگی و بوهای پخت و پز می شود. ازن بر روی بوی های معدنی مانند آمونیاک، فسفات، نیترات، سولفات، کلرید و غیره موثر نیست.

ازن گازی سمی است. با این حال، می توان آن را با استفاده ایمن و زمانی که توسط ژنراتور های مخصوص تحت نظر است استفاده نمود . بوی اوزون توسط اکثر مردم در سطح 0.003 – 0.015 ppm قابل تشخیص است و برای اکثر مردم در 0.15 ppm قابل تحمل نیست. اجماع عمومی این است که وقتی شما می توانید گاز ازن را حس کنید، وقت آن است که محل مورد نظر را تخلیه کنید.میزان استفاده ازن توسط OSHA” اداره ایمنی و بهداشت شغلی ” به این صورت تعیین شده که سطح مجاز ایمن ازن موجود باید کمتر از 0.1 ppm برای میانگین 8 ساعت در روز است .قرار گرفتن در معرض ازون بیش از این استاندارد سیستم تنفسی ما را تحت تاثیر قرار می دهد. علائمی مانند چشم های آبریزش، سرفه، قفسه سینه سنگین نشان می دهد که گاز در حال رسیدن به سطح بالایی است.

مزایای استفاده از ازن برای کارهای ترمیم فوق العاده است. مولکول های بوی دودی که تمام سطوح متخلخل را نفوذ می کنند می توانند به طور دائمی توسط گاز اوزون حذف شوند .

یکی از ویژگی های مثبت در مورد ازن این است که کار خود را انجام می دهد و پس از 15 تا 30 دقیقه به اکسیژن نرمال بازمی گردد. با این حال، علاوه بر تخلیه محل، باید تدابیر محافظتی دیگری نیز داشته باشد زیرا با توجه به طبیعت اکسید کننده آن، ازن برخی مواد از جمله لاستیک طبیعی لاتکس را تخریب می کند، بنابراین باید وسایل حساس را با ورقه ای مانند سیلیکا پوشاند. ازن همچنین در صورت بالا بودن فشار و رطوبت زودتر تجزیه می شود .[2]

 

در آخر میتوان نتیجه گرفت بهتر است ازن (با غلظت بالا در غلظت های استاندارد چندان اثر ضد عفونی کنندگی ندارد) در حضور افراد استفاده نشود و در محیط ایزوله برای ضد عفونی ، بو زدایی ، دودزدایی و … استفاده گردد.

همچنین گزارشاتی مبنی بر مضرات و خطرناک بودن ازن برای تصفیه آب تقریبا وجود ندارد و حتی در مقایسه با کلر بسیار بهتر عمل میکند.

نتیجه آن که در تمام جهان امروزه ازن را جایگزین کلر می نمایند . ازن ژنراتور در بیمارستان ها ، مرغداری ها ، گاوداری ها و …. استفاده های بی نظیری دارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ازن ژنراتور و قیمت ازن ساز حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز بدهید
[مجموع: 3 میانگین: 4]

1 thought on “معایب ازن ژنراتور

  1. امتیاز بینندگان:۵ ستاره

  2. امتیاز بینندگان:۵ ستاره

  3. عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *