تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی

تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی
مقالات 29 فروردین 1400

تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی با فعالیت باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها انجام می‌شود که عملکرد و فعالیت این باکتری ها و میکروارگانیسم ها باعث تصفیه و تمیز شدن فاضلاب و پساب می‌گردد. تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی فرآیندی است که طی آن به صورت طبیعی، مواد آلی تجزیه می‌شوند و از بین می‌روند. این روش تصفیه شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما یک فرآیند پیچیده و شناخته شده است که ترکیبی از بیولوژی و بیوشیمی می‌باشد.

در تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی، برای تجزیه مواد زائد آلی، از باکتری ها، کرم های انگلی و موجودات کوچک دیگر استفاده می‌شود. انواع فاضلاب معمولا شامل زباله، ضایعات، غذاهای هضم شده، میکروارگانیسم های بیماری زا، فلزات سنگین و سموم مختلف می‌باشد.

هدف از تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی، ایجاد سیستمی است که در آن تجزیه و تصفیه به خوبی انجام شود و پساب برای دفع در محیط زیست آماده گردد. از تصفیه بیولوژیکی در سراسر جهان استفاده می شود زیرا از بسیاری از فرآیندهای مکانیکی و شیمیایی موثرتر و مقرون به صرفه تر است.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب معمولا به 2 روش هوازی و بی هوازی انجام می شود. روش “هوازی” به فرآیندی گفته می شود که در آن اکسیژن وجود دارد، در حالی که در روش “بی هوازی” اکسیژن وجود ندارد. دانشمندان توانسته اند با کنترل فرآیندهای بیولوژیکی هوازی و بی هوازی و تصفیه فاضلاب با استفاده از آنها، به حذف مطلوب مواد آلی از درون فاضلاب دست پیدا کنند.

از تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی اغلب به عنوان یک تصفیه ثانویه برای از بین بردن مواد باقی مانده بعد از تصفیه اولیه استفاده می شود. در این حالت از شناورسازی هوای محلول برای تصفیه و گندزدایی استفاده می شود و طی آن رسوبات، چربی ها و روغن های باقی مانده، از فاضلاب خارج و حذف می‌شوند.

تصفیه هوازی

تصفیه هوازی

در تصفیه هوازی فاضلاب از مخازن سپتیک یا هوازی و گودال های اکسیداسیون استفاده می‌شود. هوادهی سطح و اسپری، هضم هوازی، لجن فعال، گودال های اکسیداسیون و فیلترهای قطره ای در تصفیه فاضلاب هوازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. گودال ها و تالاب های از پیش ساخته شده و انواع مختلف فیلتراسیون نیز جز تصفیه بیولوژیکی هوازی محسوب می‌شوند. با تصفیه فاضلاب به روش هوازی، ممکن است از سیستم های هوادهی پراکنده برای به حداکثر رساندن انتقال اکسیژن و به حداقل رساندن بوها استفاده شود. هوادهی به منظور تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب، اکسیژن لازم را برای باکتری های مفید و میکروارگانیسم های دیگر فراهم می کند.

یکی از فرآیندهای رایج و پر استفاده در روش تصفیه بیولوژیکی هوازی، استفاده از لجن فعال است که به طور گسترده ای برای تصفیه ثانویه فاضلاب های خانگی و صنعتی استفاده می شود. این فرآیند برای تصفیه فاضلاب هایی که قرار است در طبیعت و محیط زیست تخلیه شوند، بسیار مناسب است و اغلب برای تصفیه فاضلاب شهری استفاده می شود. برای تصفیه فاضلاب های صنعتی، فاضلاب صنایع تولید کاغذ، پساب صنایع غذایی و تصفیه استخرها و تالاب ها، اکثر مواقع از تصفیه هوازی فاضلاب استفاده می شود.

راکتور بیولوژیکی غشایی MBR

در سال های اخیر، پیشرفت در تکنولوژی، باعث شده است که فرآیندهای بیولوژیکی متحول شوند. راکتور بیولوژیکی غشایی MBR یکی از روش های هوازی تصفیه فاضلاب است که تا 90 درصد انرژی کمتری برای هوادهی مصرف می کند. در این روش هوا به آرامی در یک غشای مارپیچ که درون یک مخزن قرار دارد، دمیده می‌شود. هوا در یک طرف غشا و مایعات محلول در فاضلاب در طرف دیگر آن قرار می‌گیرند. نیتروژن توسط زیست لایه (تجمع میکروارگانیسم های متصل به یک لایه) که روی غشا تشکیل می‌شود، تولید می‌گردد. در نتیجه پساب برای آبیاری فضای سبز و رهاسازی در محیط زیست مناسب می‌شود.

راکتور بیولوژیکی غشایی MBR

روش راکتور بیولوژیکی غشایی MBR چنان در مصرف انرژی صرفه جویی می کند که امکان استفاده از آن در مناطق دور افتاده فراهم می‌باشد. این روش طی چند سال اخیر، به یک فناوری بالغ تبدیل شده است و پروژه های گسترده ای در دنیا برای تصفیه و گندزدایی فاضلاب های شهری و صنعتی خود از آن استفاده می‌کنند. این روش با استانداردهای سختگیرانه پساب 1A چین، دانشگاه استنفورد و Title 22 کالیفرنیا مطابق است و سازگار می‌باشد.

انواع تصفیه خانه فاضلاب که از روش راکتور بیولوژیکی غشایی MBR برای تصفیه فاضلاب استفاده می‌کنند، در بهینه سازی انرژی موفق تر هستند و خیلی راحت تر و بهتر کار می‌کنند.

تصفیه بی هوازی

در تصفیه بی هوازی فاضلاب از باکتری هایی استفاده می‌شود که در یک محیط عاری از اکسیژن فعالیت می‌کنند و مواد آلی را تجزیه می‌نمایند. در فرآیند بی هوازی از تالاب ها و سپتیک تانک ها استفاده می‌شود اما شناخته شده ترین روش، هضم بی هوازی است. برای تصفیه پساب صنایع غذایی و نوشیدنی، فاضلاب شهری، پساب شیمیایی و زباله های کشاورزی از تصفیه بی هوازی فاضلاب استفاده می‌شود.

تصفیه بی هوازی فاضلاب یکی از قوی ترین و بهینه ترین روش های تصفیه پساب است که انرژی کمی مصرف می‌کند و از اتلاف انرژی جلوگیری می‌نماید. از هضم بی هوازی برای تولید بیوگاز استفاده می‌شود که عمدتا از متان تشکیل شده است. اپراتورها می‌توانند از بیوگاز برای تولید انرژی و کمک به عملیات سوخت رسانی استفاده کنند. همچنین می‌توانند انرژی خالص تولید کنند و جریان های بی مصرف را به جریان کارآمد تبدیل نمایند.

تصفیه مازاد

انتخاب روش تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی برای تصفیه، چه هوازی و چه بی هوازی، به طیف وسیعی از عوامل، از جمله رعایت مقررات کیفیت تخلیه در محیط، بستگی دارد. فاضلاب هایی که به روش بیولوژیکی تصفیه و گندزدایی شده اند، به یک سری مراحل تصفیه اضافی مانند کلرزنی و اشعه ماوراء بنفش نیاز دارند و با فیلتراسیون کربن، اسمز معکوس و اولترا فیلتراسیون تکمیل می شوند.

تصفیه مازاد

محققان به دنبال پیدا کردن راه هایی برای بهینه سازی تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی هستند. به عنوان مثال، محققان فنلاندی قبل از تصفیه بیولوژیکی به فاضلاب، سولفات آهن اضافه کردند تا فسفر موجود در فاضلاب کاهش پیدا کند. محققان دیگری از اشعه ماوراء بنفش برای حذف مواد چالش برانگیز مانند باقی مانده های شیمیایی و ترکیبات دارویی استفاده کرده اند.

به طور کلی تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی سابقه ای طولانی دارد و از مزایای زیادی برخوردار می باشد. از مزایای این روش تصفیه می توان به موثر، کارآمد و در دسترس بودن اشاره کرد. مقرون به صرفه تر بودن و مصرف کردن انرژی کم از دیگر مزایای این روش تصفیه می باشد.

برای اطلاع از شرایط خرید پکیج تصفیه فاضلاب می‌توانید با کارشناسان ما در مهاب در تماس باشید.

به این مطلب امتیاز بدهید
[مجموع: 1 میانگین: 5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *