انواع بلوئر و کاربرد آن در تصفیه فاضلاب

انواع بلوئر و کاربرد آن در تصفیه فاضلاب
مقالات 26 اسفند 1399

بلوئر یا بلوور، دستگاهی است که برعکس دستگاه وکیوم عمل می کند و برای انتقال هوا و گاز مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه وکیوم مکنده است و برای مکش هوا، گازها و حتی مایعات استفاده می شود اما دستگاه بلوئر دمنده می باشد و عمل دمندگی را انجام می دهد. این دستگاه ها انواع و مدل های مختلفی دارند و کمی پیچیده تر از یک دستگاه دمنده عمل می‌کنند.

بلوئر ها کاربردهای گوناگونی دارند و در صنایع زیادی استفاده می شوند اما مهم ترین و بیشترین کاربرد آن‌ها در انواع پکیج تصفیه فاضلاب و تصفیه خانه فاضلاب می‌باشد. در واقع این دستگاه یکی از تجهیزات و قسمت های اصلی و ضروری یک تصفیه خانه و سیستم تصفیه پساب است. وظیفه بلوئر در پکیج تصفیه فاضلاب این است که اکسیژن لازم برای تجزیه لجن های فعال موجود را فراهم کند و سرعت و راندمان گندزدایی را افزایش دهد. اگر این دستگاه در سیستم تصفیه پساب وجود نداشته باشد، فاضلاب با کیفیت مناسبی تصفیه نمی شود و خروجی خوبی نخواهد داشت.

انواع بلوئر

بلوئرها به 4 نوع اصلی تقسیم می‌شوند که هر نوع ویژگی ها و مدل های خاص خود را دارند. در زیر به انوع این دستگاه اشاره کرده‌ایم:

انواع بلوئر

بلوئر سانتریفیوژ

بلوئر سانتریفیوژ که به آن گریز از مرکز نیز گفته می‌شود، دارای دیفیوزر های قابل تنظیم می‌باشد و قابلیت تنظیم هوای ورودی را دارد. این نوع بسیار مقاوم است و عملکرد ایمن و خوبی دارد. از مزایای بلوئر سانتریفیوژ می‌توان به هزینه نگهداری پایین، ایجاد فشار پایین، قیمت مناسب و تولید هوای فاقد روغن اشاره کرد. این نوع مدل های مختلفی دارد و می‌توان آن را براساس نیاز و سلیقه مشتری نیز طراحی کرد.

بلوئر جا به جایی مثبت

بلوئر جا‌به‌جایی مثبت که به آن بلوئر روتس نیز گفته می‌شود، برای انتقال هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد و ظرفیت بسیار بالایی دارد. این نوع بلوئر برای مواردی که جریان هوای کم و فشار بالایی دارند، بسیار مناسب است. از مزایای بلوئر جا به جایی مثبت می‌توان به استهلاک کم، مناسب بودن برای فشارهای بالا، قابل استفاده بودن در حجم های بالا و دامنه وسیع هوادهی اشاره کرد.

بلوئر توربو

بلوئر توربو راندمان بالایی دارد و فضای کمی اشغال می‌کند. این نوع در برابر فشار و آلودگی حساس است و هزینه اولیه آن بالا می‌باشد اما این هزینه بالا در دراز مدت مفید و مناسب واقع می‌شود. از مزایای بلوئر توربو می توان به راندمان بالا، مصرف انرژی بهینه و بازدهی بالا اشاره کرد. راندمان و بازدهی این نوع دستگاه بالاتر از مدل های دیگر است زیرا موتور آن سیستم انتقال نیرو از موتور تا پروانه ها را ندارد.

بلوئر ساید چنل

بلوئر ساید چنل هوای خروجی کمی تولید می‌کند و فقط در فشارهای پایین قابل استفاده است. این نوع بلوئر برای ظرفیت ها و حجم های پایین مناسب می‌باشد و بیشتر در مکان های کم فشار، حوضچه های کم عمق و محیط های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربرد دارد. از مزایای ساید چنل می توان به بدنه مقاوم، کیفیت بالا، تولید صدای کم، طول عمر بالا، نصب آسان، قیمت مناسب و استهلاک پایین اشاره کرد.

اجزای تشکیل دهنده بلوئر

بلوئر از اجزا و قطعات کم و مختلفی تشکیل شده است که این اجزا عبارتند از:

اجزای تشکیل دهنده بلوئر

سیلندر و سرسیلندر
سیلندر و سرسیلندر دارای استحکام بسیار بالایی هستند و حین کار نیازی به خنک کننده ندارند.

چرخ دنده
این قطعه به صورت مورب نصب و استفاده می‌شود.

روتور
روتور از فولاد یا چدن ساخته می‌شود و برای بالانس دینامیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

بیرینگ
بیرینگ برای نگه داشتن روتورها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رینگ پیستون
به مجموعه رینگ و پیستون ها سیل کننده گفته می‌شود و رینگ و پیستون ها محفظه های انتقال دهنده را از تانک روغن جدا می‌کنند.

موتور، محرک ها، فیلترهای هوا، سوپاپ ها، اتصالات و مبدل های حرارتی از دیگر اجزای تشکیل دهنده بلوئر می‌باشند.

نحوه عملکرد بلوئر

بلوئرها به کمک باکتری های هوازی آب و فاضلاب را تصفیه و گندزدایی می‌کنند و باکتری ها با تجزیه لجن های فعال و مواد آلی، این کار را انجام می‌دهند. باکتری ها برای انجام فرآیند تصفیه به هوا و اکسیژن کافی نیاز دارند و این اکسیژن باید در طول فرآیند به طور مداوم تامین شود. این دستگاه کاربردی با پمپاژ کردن هوا و تامین اکسیژن برای فعالیت باکتری ها، باعث ادامه یافتن و تکمیل فرآیند تصفیه فاضلاب می‌شود.

نحوه عملکرد بلوئر

بلوئر برای اضافه کردن اکسیژن به مخازن هوادهی از روتورها استفاده می‌کند. روتور های داخل دستگاه می چرخند، هوا را به سمت دمنده می کشند و در نهایت فضای خالی را با هوا پر می‌کنند. سپس ورودی های دستگاه بسته می شوند و هوا درون محفظه گیر می کند. روتورها تا زمانی که هوای داخل محفظه تمام و خارج نشود، به چرخش خود ادامه می‌دهند و اکسیژن تولید می کنند. بهتر است بدانید دمنده ها در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند و کاملا مقرون به صرفه و اقتصادی هستند.

مزایا و ویژگی های بلوئر

بلوئر مزایا و ویژگی های خاص و بی نظیری دارد و همین ویژگی ها باعث شده اند این دستگاه به بخشی مهم و ضروری برای سیستم های تصفیه فاضلاب تبدیل شود. به این مزایا و خصوصیات در زیر اشاره کرده ایم:

– راندمان و بازدهی بالایی دارد.

– فشار هواهای مختلف را تامین می کند.

– در شرایط و محیط های سخت کاری کارایی خوبی دارد.

– این قابلیت را دارد که هوای فشرده را به صورت روغنی و بدون روغن تزریق کند.

– سر و صدای کمی ایجاد می کند.

– قابلیت کوپله شدن را دارد.

– نصب آن راحت و ساده می باشد.

– تعمیر، سرویس و نگهداری از آن بسیار آسان است.

– از نظر اقتصادی به صرفه و معقول است.

ویژگی های بلوئر

کاربرد بلوئر

بلوئر کاربردهای فراوانی دارد و در صنایع و زمینه های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. این کاربردها و موارد مصرف عبارتند از:

– تصفیه آب و فاضلاب

– کارخانه های سیمان

– کارخانه های تولید کاشی و سرامیک

– پتروشیمی ها

– صنایع نفت و گاز

– صنایع خودرو سازی

– صنایع الکل سازی

– صنایع بسته بندی

– صنایع کاغذ و مقوا

– نساجی ها

– سیستم های انتقال مواد

– ماشین های سم پاشی

– صنایع غذایی و دارویی

– کشتارگاه های دام و طیور

– مراکز پرورش ماهی و آبزیان

– استخرها و جکوزی ها

– جمع آوری گرد و غبار

نقش بلوئر در تصفیه فاضلاب

نقش بلوئر در تصفیه فاضلاب

بلوئر در تصفیه فاضلاب نقش و تاثیر موثری دارد و یکی از اصلی ترین تجهیزات برای پکیج های تصفیه فاضلاب به حساب می آید. این دستگاه اکسیژن لازم برای تجزیه لجن های فعال را تامین می کند. لجن های فعال توسط باکتری های هوازی تجزیه می شوند و این باکتری ها برای فعالیت به اکسیژن نیاز دارند که اکسیژن لازم را بلوئر تامین می کند. اگر اکسیژن به باکتری های هوازی کم برسد، راندمان کاری و بازدهی سیستم کم می شود و اگر کلا اکسیژن نباشد، باکتری ها از بین می روند.

فاضلاب ورودی دارای مقدار مشخصی اکسیژن است که برای فعالیت باکتری ها کافی است اما با گذشت زمان و شروع فرآیند تصفیه، میزان این اکسیژن کاهش پیدا می کند و باید دوباره تامین شود که تامین اکسیژن اضافی بر عهده بلوئر است. بلوئر هوا را پمپاژ می کند، به لایه زیرین فاضلاب انتقال می دهد و از این طریق اکسیژن لازم برای فعالیت باکتری ها و تجزیه لجن های فعال را فراهم می نماید. تجزیه لجن ها و تکمیل فرآیند تصفیه آب و فاضلاب بدون اکسیژن و دستگاه بلوئر امکان پذیر نیست.

قیمت بلوئر

قیمت این ابزار به نوع، جنس بدنه و اجزای تشکیل دهنده، خارجی یا داخلی بودن و دور موتور آن بستگی دارد. هنگام خرید بلوئر حتما به دور موتور، فشار استاتیک و ظرفیت هوادهی آن توجه کنید و تمام ویژگی های نوشته شده در فاکتور فروش را با ظاهر دستگاه تطابق دهید و دستگاه را کاملا از هر نظر بررسی کنید. در کشور ما بلوئر از برندهای مختلفی نظیر تایوانی، اروپایی و ایرانی وجود دارد. به طور کلی تکنولوژی بلوئرهای اروپایی از بلوئرهای تایوانی بالاتر است، به همین دلیل بلوئرهای اروپایی گران تر هستند. بلوئرهای داخلی نیز از کیفیت بالایی برخوردارند و نیاز مشتری را به بهترین نحو برآورده می کنند.

البته به این نکته توجه داشته باشید که هرچقدر اجزا و قطعات داخلی بلوئر باکیفیت تر باشند و جنس بهتری داشته باشند، کارایی و راندمان دستگاه افزایش می یابد و مصرف انرژی کمتر می شود. شما می توانید برای اطلاع از قیمت دقیق بلوئر و ثبت سفارش خود با کارشناسان ما در بخش فروش تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز بدهید
[مجموع: 3 میانگین: 5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.