بلوئر هوادهی

بلوئر هوادهی
مقالات 26 اسفند 1399

بلوئر هوادهی دستگاهی است که برعکس دستگاه وکیوم عمل می‌کند و برای انتقال هوا و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه وکیوم مکنده است و برای مکش هوا، گازها و حتی مایعات استفاده می‌شود اما دستگاه بلوئر دمنده می باشد و عمل دمندگی را انجام می دهد. این دستگاه‌ها انواع و مدلهای مختلفی دارند و کمی پیچیده تر از یک دستگاه دمنده عمل می‌کنند.

بلوئر هوادهی چیست؟

بلوئر هوادهی دمنده ای است که بیشتر در مرحله ثانویه تصفیه برای ایجاد حبابهای هوا استفاده می‌شوند که دو فرآیند اصلی را انجام می دهند: هوادهی و هم زدن. وظیفه اصلی بلوئرهای هوادهی تامین اکسیژن قابل استفاده برای فرآیندهای بیولوژیکی فوق الذکر است.

اصطلاح بلوئر مفهوم دمنده‌های صنعتی را دارد. فن‌های دمنده صنعتی در واحدهای صنعتی برای دمیدن حجم عظیمی از هوا در قطعات و سازه‌های کل ساختمان یا تاسیسات استفاده می شود. این فن‌های صنعتی معمولاً در مناطق یا بخشهایی استفاده می شوند که نیاز به پاکسازی اگزوز، تهویه، خشک کردن، خنک کردن، حذف گرد و غبار و غیره دارند. بلوئرها در صنایع مختلفی از جمله: خنک کننده، انتقال، تهویه و تخلیه کاربردهای گوناگونی دارند.

اما بنا بر نیاز شرکت مهاب، مهمترین و بیشترین کاربرد آن‌ها در ساخت انواع پکیج تصفیه فاضلاب و راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب می‌باشد. در واقع این دستگاه یکی از تجهیزات و قسمتهای اصلی و ضروری یک تصفیه خانه و سیستم تصفیه پساب است. وظیفه بلوئر هوادهی فاضلاب، در سیستمهای تصفیه فاضلاب این است که اکسیژن لازم برای تجزیه لجنهای فعال موجود را فراهم کند و سرعت و راندمان گندزدایی را افزایش دهد. اگر این دستگاه در سیستم تصفیه پساب وجود نداشته باشد، فاضلاب با کیفیت مناسبی تصفیه نمی‌شود و خروجی خوبی نخواهد داشت.

بلوئر هوادهی

کاربردهای بلوئر

بلوئرهای هوادهی کاربردهای فراوانی دارند و در صنایع و زمینه‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما بیشترین کاربردی که این تجهیزات دارند مربوط به تصفیه فاضلاب میباشد. این کاربردها و موارد مصرف در صنایع مختلف عبارتند از:

 • تصفیه آب و فاضلاب
 • کارخانه‌های سیمان
 • کارخانه‌های تولید کاشی و سرامیک
 • پتروشیمی ها و صنایع نفت و گاز
 • صنایع خودرو سازی
 • صنایع الکل سازی
 • صنایع بسته بندی
 • صنایع کاغذ و مقوا
 • نساجی ها
 • سیستمهای انتقال مواد
 • ماشینهای سم پاشی
 • صنایع غذایی و دارویی
 • کشتارگاه‌های دام و طیور
 • مراکز پرورش ماهی و آبزیان
 • استخرها و جکوزی ها

کاربرد بلوئر هوادهی در تصفیه فاضلاب

بلوئر هوادهی در تصفیه فاضلاب نقش و تاثیر موثری دارد و یکی از اصلی ترین تجهیزات برای پکیجهای تصفیه فاضلاب به حساب می آید. این دستگاه اکسیژن لازم برای تجزیه لجنهای فعال را تامین می‌کند. لجنهای فعال توسط باکتریهای هوازی تجزیه می‌شوند و این باکتری ها برای فعالیت به اکسیژن نیاز دارند که اکسیژن لازم را بلوئر تامین می‌کند. اگر اکسیژن به باکتریهای هوازی کم برسد، راندمان کاری و بازدهی سیستم کم می‌شود و اگر کلا اکسیژن نباشد، باکتری ها از بین می روند.

فاضلاب ورودی دارای مقدار مشخصی اکسیژن است که برای فعالیت باکتری ها کافی است اما با گذشت زمان و شروع فرآیند تصفیه، میزان این اکسیژن کاهش پیدا می‌کند و باید دوباره تامین شود که تامین اکسیژن اضافی بر عهده بلوئر است. بلوئر هوا را پمپاژ می‌کند، به لایه زیرین فاضلاب انتقال می دهد و از این طریق اکسیژن لازم برای فعالیت باکتری ها و تجزیه لجنهای فعال را فراهم می نماید. تجزیه لجن ها و تکمیل فرآیند تصفیه آب و فاضلاب بدون اکسیژن و دستگاه بلوئر امکان پذیر نیست.

نقش بلوئر در تصفیه فاضلاب

نحوه عملکرد بلوئر هوادهی فاضلاب

بلوئرهای هوادهی به کمک باکتریهای هوازی آب و فاضلاب را تصفیه و گندزدایی می‌کنند و باکتری ها با تجزیه لجنهای فعال و مواد آلی، این کار را انجام می‌دهند. باکتری ها برای انجام فرآیند تصفیه به هوا و اکسیژن کافی نیاز دارند و این اکسیژن باید در طول فرآیند به طور مداوم تامین شود. این دستگاه کاربردی با پمپاژ کردن هوا و تامین اکسیژن برای فعالیت باکتری ها، باعث ادامه یافتن و تکمیل فرآیند تصفیه فاضلاب می‌شود.

نحوه عملکرد بلوئر

بلوئرهای تصفیه فاضلاب برای اضافه کردن اکسیژن به مخازن هوادهی از روتورها استفاده می‌کند. روتورهای داخل دستگاه می چرخند، هوا را به سمت دمنده می کشند و در نهایت فضای خالی را با هوا پر می‌کنند. سپس ورودیهای دستگاه بسته می‌شوند و هوا درون محفظه گیر می‌کند. روتورها تا زمانی که هوای داخل محفظه تمام و خارج نشود، به چرخش خود ادامه می‌دهند و اکسیژن تولید می‌کنند. بهتر است بدانید دمنده‌ها در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کنند و کاملا مقرون به صرفه و اقتصادی هستند.

مزایا و ویژگیهای بلوئر

بلوئرهای هوادهی مزایا و ویژگیهای خاص و بی نظیری دارد و همین ویژگی ها باعث شده اند این دستگاه به بخشی مهم و ضروری برای سیستمهای تصفیه فاضلاب تبدیل شود. به این مزایا و خصوصیات در زیر اشاره کرده ایم:

 • افزایش کارایی فرآیندهای بیولوژیکی: هوادهی لجن باعث می‌شود که میکروارگانیسم‌ها بتوانند به‌طور مؤثرتری مواد آلی را تجزیه کنند. این امر باعث بهبود کیفیت آب تصفیه شده می‌شود و کاهش هزینه‌های مربوط به تصفیه فاضلاب را به همراه دارد.
 • کاهش هزینه‌های مربوط به تصفیه فاضلاب با افزایش کارایی فرآیندهای بیولوژیکی: همان‌طور که گفته شد، هوادهی لجن باعث افزایش کارایی فرآیندهای بیولوژیکی می‌شود. این امر باعث کاهش هزینه‌های مربوط به تصفیه فاضلاب می‌شود. به‌عنوان مثال، نیاز به استفاده از مواد شیمیایی برای تصفیه فاضلاب کاهش می‌یابد.
 • حذف مواد آلی از فاضلاب به صورت بیولوژیکی و کاهش میزان مواد آلی مضر و کاهش آلودگی آب‌های زیرزمینی و سطحی: هوادهی لجن باعث می‌شود که میکروارگانیسم‌ها بتوانند مواد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه کنند. این امر باعث کاهش میزان مواد آلی مضر در فاضلاب می‌شود و از آلودگی آب‌های زیرزمینی و سطحی جلوگیری می‌کند.

مزایای بلوئر هوادهی در تصفیه فاضلاب

مزایای کلی بلوئرها یا همان دستگاه‌های هواده هم به صورت زیر است:

 • راندمان و بازدهی بالایی دارد.
 • فشار هواهای مختلف را تامین می‌کند.
 • در شرایط و محیطهای سخت کاری کارایی خوبی دارد.
 • این قابلیت را دارد که هوای فشرده را به صورت روغنی و بدون روغن تزریق کند.
 • سر و صدای کمی ایجاد می‌کند.
 • قابلیت کوپله شدن را دارد.
 • نصب آن راحت و ساده می باشد.
 • تعمیر، سرویس و نگهداری از آن بسیار آسان است.
 • از نظر اقتصادی به صرفه و معقول است.

قیمت بلوئر هوادهی

قیمت بلوئر هوادهی فاضلاب به نوع، جنس بدنه و اجزای تشکیل دهنده، خارجی یا داخلی بودن و دور موتور آن بستگی دارد. هنگام خرید بلوئر حتما به دور موتور، فشار استاتیک و ظرفیت هوادهی آن توجه کنید و تمام ویژگیهای نوشته شده در فاکتور فروش را با ظاهر دستگاه تطابق دهید و دستگاه را کاملا از هر نظر بررسی کنید. در کشور ما بلوئرهای هوادهی از برندهای مختلفی نظیر تایوانی، اروپایی و ایرانی وجود دارد. به طور کلی تکنولوژی بلوئرهای اروپایی از بلوئرهای تایوانی بالاتر است، به همین دلیل بلوئرهای اروپایی گران تر هستند. بلوئرهای داخلی نیز از کیفیت بالایی برخوردارند و نیاز مشتری را به بهترین نحو برآورده می‌کنند.

البته به این نکته توجه داشته باشید که هرچقدر اجزا و قطعات داخلی بلوئر باکیفیت تر باشند و جنس بهتری داشته باشند، کارایی و راندمان دستگاه افزایش می یابد و مصرف انرژی کمتر می‌شود. شما می توانید برای اطلاع از قیمت دقیق بلوئر و ثبت سفارش خود با کارشناسان ما در بخش فروش تماس بگیرید.

انواع بلوئر هوادهی

بلوئرها به 4 نوع اصلی تقسیم می‌شوند که هر نوع ویژگی ها و مدلهای خاص خود را دارند. در زیر به انوع این دستگاه اشاره کرده‌ایم:

انواع بلوئر هوادهی

بلوئر سانتریفیوژ

بلوئر سانتریفیوژ که به آن گریز از مرکز نیز گفته می‌شود، دارای دیفیوزرهای هوادهی قابل تنظیم می‌باشد و قابلیت تنظیم هوای ورودی را دارد. این نوع بسیار مقاوم است و عملکرد ایمن و خوبی دارد. از مزایای بلوئر سانتریفیوژ می‌توان به هزینه نگهداری پایین، ایجاد فشار پایین، قیمت مناسب و تولید هوای فاقد روغن اشاره کرد. این نوع مدلهای مختلفی دارد و می‌توان آن را براساس نیاز و سلیقه مشتری نیز طراحی کرد.

بلوئر جا به جایی مثبت

بلوئر هوادهی جا‌به‌جایی مثبت که به آن بلوئر روتس نیز گفته می‌شود، برای انتقال هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد و ظرفیت بسیار بالایی دارد. این نوع بلوئر برای مواردی که جریان هوای کم و فشار بالایی دارند، بسیار مناسب است. از مزایای بلوئر جا به جایی مثبت می‌توان به استهلاک کم، مناسب بودن برای فشارهای بالا، قابل استفاده بودن در حجمهای بالا و دامنه وسیع هوادهی اشاره کرد.

بلوئر روتس

بلوئر توربو

بلوئر هوادهی توربو راندمان بالایی دارد و فضای کمی اشغال می‌کند. این نوع در برابر فشار و آلودگی حساس است و هزینه اولیه آن بالا می‌باشد اما این هزینه بالا در دراز مدت مفید و مناسب واقع می‌شود. از مزایای بلوئر توربو می توان به راندمان بالا، مصرف انرژی بهینه و بازدهی بالا اشاره کرد. راندمان و بازدهی این نوع دستگاه بالاتر از مدلهای دیگر است زیرا موتور آن سیستم انتقال نیرو از موتور تا پروانه‌ها را ندارد.

بلوئر توربو

بلوئر ساید چنل

بلوئر ساید چنل هوای خروجی کمی تولید می‌کند و فقط در فشارهای پایین قابل استفاده است. این نوع بلوئر برای ظرفیت ها و حجمهای پایین مناسب می‌باشد و بیشتر در مکانهای کم فشار، حوضچه‌های کم عمق و محیطهای کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربرد دارد. از مزایای بلوئر هوادهی ساید چنل می توان به بدنه مقاوم، کیفیت بالا، تولید صدای کم، طول عمر بالا، نصب آسان، قیمت مناسب و استهلاک پایین اشاره کرد.

تفاوت بلوئر ساید چنل با مدلهای جابجایی مثبت آن است که در بلوئر جابجایی مثبت شاهد به دام افتادن مقداری هوا بر حسب نوع طراحی هستیم ولی در بلوئر هوادهی ساید چنل با استفاده از مکانیزم هوزینگ و پره شاهد دبی، فشار مداوم و جریان یکنواخت هستیم.

بلوئر سانتریفیوژ

اجزای تشکیل دهنده بلوئر هوادهی

بلوئر از اجزا و قطعات کم و مختلفی تشکیل شده است که این اجزا عبارتند از:

اجزای تشکیل دهنده بلوئر هوادهی

 • سیلندر و سرسیلندر: سیلندر و سرسیلندر دارای استحکام بسیار بالایی هستند و حین کار نیازی به خنک کننده ندارند.
 • چرخ دنده: این قطعه به صورت مورب نصب و استفاده می‌شود.
 • روتور: روتور از فولاد یا چدن ساخته می‌شود و برای بالانس دینامیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • بیرینگ: بیرینگ برای نگه داشتن روتورها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • رینگ پیستون: به مجموعه رینگ و پیستون ها سیل کننده گفته می‌شود و رینگ و پیستون ها محفظه‌های انتقال دهنده را از تانک روغن جدا می‌کنند.
 • موتور، محرک ها، فیلترهای هوا، سوپاپ ها، اتصالات و مبدلهای حرارتی از دیگر اجزای تشکیل دهنده بلوئر می‌باشند.
به این مطلب امتیاز بدهید
[مجموع: 3 میانگین: 5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *