هوزینگ

هوزینگ
مقالات 14 مهر 1401

هوزینگ محفظه ای است که فیلتر های کارتریج یا کیسه ای درون آن ها قرار می گیرد تا جریان آب از داخل این فیلتر ها عبور نماید. به هوزینگ محفظه فیلتر و یا پوسته فیلتر نیز گفته می شود که یکی از قطعات به کار رفته در دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد. این محفظه ها دارای انواع مختلفی می باشند که در اندازه ها و جنس های گوناگون می توان آن ها را تهیه نمود. جنس هوزینگ ها می توانند از جنس استیل، UPVC و پلی پروپیلن و… باشد. محفظه فیلتر ها جهت نصب فیلترهای میکرونی معمولا در دو مدل استاندارد اسلیم و جامبو که به ترتیب دارای قطرهای 2.5 و 4.5 اینچ هستند. طراحی وساخت محفظه فیلترها به عوامل مختلفی از جمله نرخ جریان، نرخ فیلتراسیون، فشار و دما، زمان سرویس دهی و نوع عملکرد محفظه فیلتر بستگی دارد.

اجزای کلی تشکیل دهنده هوزینگ تصفیه آب

هوزینگ های تصفیه آب از دو قسمت بدنه و درپوش تشکیل شده اند و دارای یک ورودی و یک خروجی در بخش درپوش می باشند. طراحی این قطعات به گونه ای است که آب از بخش ورودی وارد محفظه فیلتر شده و پس از عبور از فیلتر، از قسمت خروجی به بیرون هدایت می شود.

کاربرد های محفظه فیلتر

بدنه محفظه فیلتر تصفیه آب

این محفظه ها به شکل استوانه ای و با توجه به اندازه فیلتری که درونشان قرار می گیرد، در اندازه های مختلف ساخته می شوند. معمولا قسمت پایینی این هوزینگ ها از قسمت بالایی آن ها باریک تر است.در قسمت بالایی به جهت بسته شدن در یا هد محفظه به صورت رزوه از بیرون و یا داخل طراحی و ساخته می شود. محفظه های فیلتر تصفیه آب می توانند به صورت شفاف یا مات ساخته شوند. شکل طاهری این محفظه ها با یکدیگر می تواند متفاوت باشد. بسته به نوع کاربری و نوع فیلتر به کار رفته در دستگاه تصفیه آب اندازه این محفظه فیلترها تغییر می یابد. اما چیزی که حائز اهمیت است این است که هوزینگ ها باید در ابعاد استاندارد ساخته شوند تا در عملکرد فیلترها مشکلی به وجود نیاد.

درپوش یا هد محفظه فیلتر تصفیه آب

درپوش هوزیگ در قسمت بالای هوزینگ بسته می شود و دارای مسیر ورودی و خروجی آب می باشد که در آن آب با استفاده از وروی وارد محفظه فیلتر شده و پس از عبور کردن از فیلتر از طریق خروجی درپوش خارج می گردد. این درپوش ها ممکن است دارای شیر هواگیری نیز باشند.

مقایسه محفظه فیلتر مات و شفاف

هوزینگ های مات از مقاومت بالاتری برخوردار هستند و احتمال شکستن آن ها کمتر است. در هوزینگ های مات با جلوگیری از ورود نور خورشید از رشد جلبک ها و باکتری ها جلوگیری می شود. اما برای بررسی و مشاهده داخل محفظه فیلتر مات مجور هستیم آن را باز کنیم که باعث کاهش عمر مفید هوزینگ خواهد شد. در مقابل هوزینگ های شفاف امکان مشاهده داخل محفظه فیلتر بدون باز کردن آن را فراهم می نمایند ولی از مقاومت کمتری نسبت به نوع مات برخوردارند.

محفظه فیلتر

کاربرد محفظه فیلتر در صنایع مختلف

محفظه های فیلتر در صنایع مختلفی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • صنایع غذایی و تولید نوشیدنی
 • پالایشگاه ها
 • کارخانجات نساجی
 • داروسازی
 • تصفیه آب آشامیدنی
 • صنایع نفت و گاز
 • به عنوان پیش تصفیه در سیستم اسمز معکوس
 • نیروگاه ها

هوزینگ استیل

هوزینگ استیل جهت پیش تصفیه دستگاه های آب شیرین کن صنعتی، کارخانه های صنعتی و آب معدنی استفاده می گردد. این محفظه های فیلتر برخلاف سایر انواع آن چند المانه هستند. هنگامی که برای تصفیه آب نیاز است تا از چندین فیلتر با قابلیت های مختلف در فیلتراسیون استفاده گردد از هوزینگ های چند المانه استفاده می نمایند.این محفظه ها امکان اتصال چندین فیلتر به یک درپوش را به صورت همزمان فراهم می نمایند. هوزینگ های استیل قابلیت تحمل فشار بالاتری دارند و استفاده لز آن ها نسبتا راحت تر است چون تمامی فیلترها را درکنار یکدیگر نگه می دارد که باعث دسترسی راحت تر و کسب اطمینان از عبور جریان آب از تمامی فیلترها می شود.

هوزینگ استیل

قسمت های مختلف محفظه فیلتر استیل

همانطور که قبلا توضیح دادیم هوزینگ ها به طور کلی از دو قسمت اصلی بدنه و درپوش تشکیل شده اند. بدنه هوزینگ استیل با توجه به این مساله که باید در برابر عوامل محیطی مقاومت بالایی داشته باشد از مواد با کیفیت در ساخت آنها استفاده می گردد. درپوش این محفظه های فیلتر نیز از مواد با کیفیت تهیه می گردد تا در برابر فشار بالا دچار مشکل نشود و از نشتی و ورود گرد و غبار به داخل هوزینگ جلوگیری نماید. محفظه های فیلتر علاوه بر بدنه و درپوش می توانند دارای قطعات مختلفی باشند که در ادامه شرح می دهیم:

استند یا پایه: محفظه های فیلتر بزرگ دارای پایه هستند تا بر روی سطح قرار گیرند. این پایه ها به دو صورت ثابت و متحرک هستند. نوع پایه ثابت برای هوزینگ های بزرگ که به صورت پیوسته مورد استفاده قرار می گیرند مناسب هستند. هوزینگ های با پایه متحرک امکان جا به جایی و حمل و نقل آن ها را فراهم می سازد.

شیرهای تخلیه فشار : این شیرها برای تنظیم فشار درون هوزینگ تعبیه شده اند و معمولا در کنار محفظه قرار دارند. شیر تخلیه فشار از افزایش بیش از حد فشار درون هوزینگ جلوگیری به عمل می آورد تا در طول فرآیند فیلتراسیون دچار آسیب نگردد.

واشرها : استفاده از واشرها در قسمت های اتصالات محفظه فیلتر باعث می گردد تا از نشتی جلوگیری شود. این واشرها به مرور زمان کیفیت خود را از دست می دهند و بهتر است به صورت دوره ای کنترل شوند تا در صورت بروز نشتی نسبت به تعویض آن ها اقدام نمایید.

کاسه : این بخش از محفظه فیلتر در درون محفظه برای نگداشتن کارتریج ها به کار می رود و باید اندازه آن به گونه ای باشد که بتواند تعداد کافی از کارتریج ها را نگهدارد.

تهویه : سیستم تهویه باعث حذف هوای داخل هوزینگ ها پس از پر شدن آن ها از مایع می شود. این تهویه کاملا خودکار است و پس از خروج هوای داخل هوزینگ بسته می شود.

گیج های اختلاف فشار : اخلاف فشار در کل فیلتر توسط گیج ها اندازه گیری می شوند و زمان تعویض فیلتر ها را اطلاع می دهند.

زهکش ها : در بخش پایینی هوزینک زهکش قرار گرفته که به کمک آن می توان محتویات داخل محفظه را تخلیه نمود.

مشخصات فنی هوزینگ استیل

 • تحمل فشار کاری از 0.6 تا 1 بار
 • دمای کارکرد حداکثر 90 درجه سانتیگراد
 • دقت تصفیه 1 تا 100 um
 • جنس بدنه از فولاد ضد زنگ می باشد
 • طول فیلتر کارتریج 10 تا 40 اینچ می باشد

عوامل موثر بر کارایی و طول عمر هوزینگ

 • جنس مواد به کار رفته در ساخت هوزینگ
 • نوع مایع جهت تصفیه
 • نحوه سرویس و نگهداری از محفظه فیلتر
 • شرایط نحوه نصب هوزینگ
 • شرایط محیطی که هوزینگ در آن قرار دارد

نگهداری از محفظه فیلتر

قیمت هوزینگ

عوامل گوناگونی در تعیین قیمت هوزینگ ها موثر هستند. از مهمترین این عوامل می توان به جنس بدنه،میزان فشار، دبی جریان عبوری، مدل مورد استفاده و کاربرد هوزینگ اشاره نمود. البته ناگفته نماند علاوه بر هزینه خرید هوزینگ، هزینه نصب و راه اندازی و هزینه های نگهداری نیز بر قیمت نهایی اضافه خواهد شد. اگر در انتخاب هوزینگ مورد نیاز خود نیاز به راهنمایی داشته باشد می توانید با کارشناسان ما در شرکت مهاب تماس حاصل نمایید.

به این مطلب امتیاز بدهید
[مجموع: 1 میانگین: 5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *