مکانیزم تزریق ازن ژنراتور

مکانیزم تزریق ازن ژنراتور
مقالات 28 اسفند 1397

ازن ژنراتور برای چه مواردی استفاده میشود؟ این مطلب به صورت اختصاصی توسط گروه تولیدی مهاب برای بررسی مکانیزم تزریق ازن درج شده است که تمامی نیاز های شما در خصوص نحوه عملکرد و محاسبه ظرفیت سیستم ازن ژنراتور را به زبان ساده تر بیان کرده است .

ضد عفونی
برای غیرفعال کردن میکرو ارگانیسم ها، لازم است که آنها به مدت زمان مشخصی در معرض ازن باشند. این اندازه گیری به عنوان پارامتر Ct نامیده می شود که میانگین غلظت ازن ضرب شده در میانگین زمان قرار گرفتن در معرض ضد عفونی است.

اگر غلظت ازن را در مقابل زمان رسم کنیم، منطقه زیر منحنی Ct خواهد بود. غیرفعال کردن میکروارگانیزم های مختلف نیاز به دمای متفاوت دارند. مقادیر Ct برای انواع ارگانیسم ها توسعه یافته است.
برای ایجاد غلظت مناسب ازن در آب، مقدار ازن مورد نیاز در محلول باید کافی باشد. این بدان معنی است که ترکیبات ارگانیک و غیر آلی که می توانند توسط ازن اکسید شوند، قبل از اینکه غلظت برای ایجاد مقدار Ct ایجاد شود، ابتدا باید حذف شود.

برای ضد عفونی مقدار ازن مورد نیاز برابر است:
نیاز اوزون از گونه های اکسید کننده (mg/l) + (زمان تماس ÷ Ct)

مکانیزم تزریق ازن
ازن در محلول آبی دارای واکنش خود تجزیه است. در ازن آب خالص، بدون هیچ گونه گونه اکسید کننده، دوباره به اکسیژن تجزیه می شود. واکنش تجزیه وابسته عملکرد دما است. این مقادیر در pH 7 عبارتند از:
دما (C) نیمه عمر (دقیقه)
15 20
20 20
25 15
30 12
35 8
در مکانیزم تزریق ازن بنابراین علاوه بر نیاز به ازن از ترکیبات معدنی و ارگانیک اکسید کننده، باید تجزیه کننده خود را تشخیص داد. در حال توسعه مقدار Ct، تغییر در غلظت ازن به عنوان عملکرد از زمان تماس اندازه گیری خواهد شد و برای تعیین منحنی C vs t به طوری که منطقه زیر منحنی می تواند تعریف شود.

راندمان انتقال ازن
به منظور عمل به عنوان یک اکسیدان در سیستم های آبی، ازن باید از گاز به فاز مایع منتقل شود، در حالی که در محلول به عنوان یک ماده منفرد عمل می کند. درصد ازن تولید شده در فاز گاز (مقدار دوز ازن) که در محلول به دست می آید (دوز ازن منتقل شده) به عنوان بازده انتقال اوزون شناخته می شود.
راندمان انتقال به طور عمده تحت تاثیر عوامل زیر است:
1. نسبت حجم گاز به حجم مایع (نسبت G / L)، نسبت پایین تر کارایی را افزایش می دهد.
2. اندازه حباب، حباب های کوچکتر بازدهی را افزایش می دهد.
3. تقاضای ازن از آب، تقاضای بالاتر باعث افزایش بهره وری می شود.
4. غلظت ازن، غلظت بالاتر باعث افزایش کارایی می شود.
5. فشار، فشار بالاتر باعث افزایش کارایی می شود.
6. زمان ماند، زمان ماند بیشتر، بازدهی را افزایش می دهد.
7. دما، دمای پایین باعث افزایش کارایی می شود.

نحوه اندازه گیری و تولید ازن مورد نیاز
ظرفیت تولید ژنراتور ازن در مکانیز تزریق ازن معمولا به پوند در روز (پوند / روز) و یا گرم در ساعت (گرم / ساعت) می باشد. در مبحث اندازه و میزان تولید ضروری ازن در بعضی موارد به دوز ازن با کاربرد (AOD=Applied Ozone Dose) اشاره شده است. ما همچنین نیاز به دانستن نرخ جریان داریم که اکثر نیازهای تقاضای ازن در گرم و یا میلی گرم در هر لیتر محاسبه می شود. بنابراین مقدار آب مورد نیاز در یک دوره زمانی لازم است.

 در مورد حذف آلی / معدنی:
AOD (g/h) = (Ozone Demand (g/l) ÷Ozone Transfer Efficiency (%)) X Flow Rate (l/h)
 در مورد ضد عفونی:
AOD (g/h) = (Ozone Demand + (Ct ÷contact time) (g/l)) X Flow Rate (l/h) ÷Ozone Transfer Efficiency (%)

تنها راه دقیق دانستن مقدار مناسب ازن لازمه انجام آزمایش های آزمایشگاهی با تجهیزات انتقال ازن مشابه آنچه که در مقیاس کامل استفاده می شود، می باشد. با این وجود، روش مورد بحث در این مقاله برای مکانیزم تزریق ازن همراه با قواعد ذکر شده می تواند مفید باشد.

به این مطلب امتیاز بدهید
[مجموع: 1 میانگین: 5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *