دلایل تغییر طعم آب تصفیه شده

دلایل تغییر طعم آب تصفیه شده
مقالات 17 آبان 1401

دانشمندان آب را برای مدت طولانی بی‌ مزه توصیف می کردند. اما آیا واقعا این موضوع درست است؟ پاسخ منفی است. زیرا آب ها می‌توانند حاوی ترکیبات متفاوتی باشند که از دلایل تغییر طعم آب تصفیه شده به شمار می رود البته همیشه وجود این طعم‌ ها در آب های آشامیدنی خوشایند نیست چه بسا می تواند بسیار آزاردهنده نیز باشد و در مواردی سبب ناراحتی و حتی عدم استفاده از آب نیز می گردد. به صورت کلی برای حل این موضوع اکثرا به سراغ دستگاه‌ های تصفیه آب می روند. اما برای انتخاب صحیح دستگاه های تصفیه باید ابتدا اطلاعاتی چون نوع آب مورد نظر، درصد خلوص مواد معدنی و… در اختیار داشته باشید و در صورت امکان درصد خلوص مواد معدنی موجود در آب را می توانید از طریق مورد آزمایش قرار دادن آب به به دست آورید تا انتخاب صحیحی در خرید دستگاه تصفیه و انواع فیلتر های ممبران داشته باشید.

ابتدا باید در نظر داشته باشیم که آب تصفیه شده معمولا طعمی ندارد و یا دارای کمی مزه شیرین می‌باشد، این بدین دلیل است که شیرینی آب می‌تواند به سبب وجود مواد معدنی موجود در آن باشد. ناگفته نماند که وجود این مواد معدنی برای سلامتی ما بسیار مهم و ضروری بوده اما حتی مقدار عناصر مهم و مفید نیز باید به اندازه باشد زیرا در غیر این صورت زیان‌آور خواهد بود. احتمالا همه شما از دستگاه تصفیه آب خانگی و یا اگر در کارخانه کار میکنید با دستگاه آب شیرین کن صنعتی برخورد داشته اید. خروجی این دستگاه آب تصفیه شده به روش اسمز معکوس است. گاهی اوقات در صورت استفاده از دستگاه ها تصفیه نیز آب مد نظر دارای طعم هایی مانند: شوری، تلخی و… می باشد که در این صورت نیاز به برسی و حل مشکل مد نظر است. در ادامه با مجموعه مهاب همراه باشید تا در این باره اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم.

چرا آب تصفیه شده بوی بدی می‌دهد؟

اگر دستگاه تصفیه آب تازه نصب گشته است امکان دارد بوی خاصی (بد) در آبی که بعد از فیلتر خارج می‌شود ایجاد گردد. در این مواقع باید به این نکته دقت نمایید که احتمالا مایع محافظ عنصر فیلتر دستگاه تصفیه آب شستشو داده نشده و این مسئله سبب ایجاد بوی بد در آب تصفیه شده گشته است. برای حل این مشکل فقط کافی است پس از نصب دستگاه تصفیه آب، خروجی فاضلاب و شیر آب را باز کرده و اجازه دهید حدود 15 دقیقه شستشو انجام شود و سپس مخزن را کاملا تخلیه نموده در اکثر موارد با این روش طعم آب به حالت عادی باز می گردد در صورتی که همچنان بوی ناخوشایند موجود بود می‌توانید از سرویس کاران دستگاه های تصفیه کمک بگیرید تا تمام قطعات دستگاه تصفیه آب به صورت تخصصی شتشو داده شوند.

احساس بوی بد در آب تصفیه شده

طعم های آزار دهنده متفاوت آب تصفیه شده

کلر

یکی از دلایل تغییر طعم آب تصفیه شده، کلر می باشد. آبی که دارای طعم کلر باشد کاملا رایج است، عمدتاً به این دلیل که تامین کننده های آب از کلر به عنوان یک ضد‌عفونی‌کننده برای آب آشامیدنی استفاده می‌کنند. به صورت کلی در تصفیه خانه های آب آشامیدنی از دستگاه ها تصفیه آب کلرزن استفاده می شود. استفاده از کلر در مقادیر کم برای سالم و ایمن‌سازی آب آشامیدنی بسیار موثر و مقرون به صرفه می باشد. لازم به ذکر است که، هرچه شیر آب، به منبع آب نزدیک‌تر باشد، طعم کلر قوی‌تراحساس خواهد شد.

تلخ

طعم تلخ آب می‌تواند چند دلیل داشته باشد. معمولاً تلخی توسط مس موجود در آب ایجاد می‌گردد در صورتی که لوله‌کشی های آب شما از مس باشد طعم آب تلخ بسیار گزنده و تندتر خواهد بود.

یکی دیگر از دلایل تغییر طعم آب تصفیه شده و احساس طعم تلخ در آب، سطح بالای روی است. وجود این طعم در آب می‌تواند سبب ایجاد حالت تهوع در افراد گردد برای حل این مشکل افرادی که در این مناطق زندگی می‌کنند سعی در استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب می‌نمایند تا از این مشکلات دور بمانند.

اما باید گفت که اکثر اوقات حتی با تصفیه آب‌ها توسط دستگاه تصفیه نیز این تلخی وجود دارد. علت این امر می‌تواند حذف مقدار بالای عناصر از آب باشد که باعث به وجود آمدن طعم تلخ آن می‌گردد. این طعم آب به هیچ عنوان خطرناک نیست و می‌تواند به وفور در آب احساس شود. برای حل این مشکل می‌توان از فیلتر‌های حاوی مواد معدنی مینرالدار استفاده نمود. راه حل دیگر، به کار بردن شیر میکس در دستگاه تصفیه است بدین صورت که به وسیله شیر میکس مقداری آب با املاح بالا با آب تصفیه شده دستگاه ترکیب نموده و با این ترفند طعم تلخی به راحتی از بین می رود.

شور

طعم شوری یکی دیگر از مزه‌های ناخوشایندی است که وجود آن می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. این طعم می‌تواند در صورت اضافه کردن کلر نیز ایجاد گردد لازم به ذکر است که آب به خودی خود دارای کلر می‌باشد و با اضافه کردن کلر برای ضدعفونی آن، سبب ایجاد طعمی شور در آب می شود. با این وجود، استفاده از این ترکیب برای ضد‌عفونی آب  بوده، که آن را برای نوشیدن هنگام عبور از سیستم لوله کشی بی خطر می‌گرداند و جدای از دادن طعم شوری به آب، خطر دیگری ندارد.

یکی دیگر از دلایل نگران‌کننده‌تر آب شور، فاضلاب است که به منابع آشامیدنی ختم می‌شود. بدیهی است که ممکن است این اتفاق خیلی نادر باشد، اما سطوح بالای نمک می‌تواند یک نشانه جدی برای آب باشد. سدیم می‌تواند از فضولات انسان و حیوان که حاوی سطوح بالاتری از سدیم و کلرید است به دست آید. بنابراین، اگر طعم آب بیش از حد شور باشد، بهتر است از نوشیدن آن خودداری کرده و برای حل این مشکل اقدام نمایید.

احساس طعم شوری در آب تصفیه شده

تخم مرغ فاسد

اگر آب شما بوی تخم مرغ فاسد می دهد، احتمالاً وجود گاز سولفید هیدروژن را نشان می دهد. این موضوع می تواند به دلیل مشکل اصلی در آبگرمکن یا باکتری های گوگردی طبیعی به خصوص در آب چاه باشد. این مسائل می تواند سولفید هیدروژن تولید کند این مورد هرجا که موجود باشد بوی نامطبوعی به جا می گذارد. آب لوله کشی حاوی گاز سولفید هیدروژن یا باکتری های گوگرد گاهی اوقات به عنوان آب گوگرد  نیز شناخته می شود.

استفاده نکردن از دستگاه  تصفیه برای مدت طولانی

اگر دستگاه تصفیه آب برای مدت طولانی استفاده نشود، آب در المنت فیلتر باقی مانده و سبب ایجاد بوی بد می‌گردد. دلیل آن باقی ماندن آب به مدت طولانی در داخل دستگاه است. بعد از گذشت زمان آب موجود در آن خراب شده و طعم بد و تلخی پیدا کرده است. برای حل این نوع مشکل، کافی است عنصر فیلتر را بیرون آورده و آب راکد داخل آن را تمیز نمایید.

دستگاه تصفیه آب

تست کیفیت آب مصرفی

طعم و بوی اکثر آب‌ ها بستگی به آب‌های زیرزمینی دارد که از آن نشأت می‌گیرد. این طعم ها می‌تواند به طور قابل توجهی تغییر کرده و بو‌ها و طعم‌های ناخوشایند به خود بگیرد. از آنجایی که تهیه و خرید آب‌های معدنی هزینه بسیار بالایی را در بر دارد بیشتر مردم ترجیح می‌دهند از فیلترهای تصفیه آب استفاده نمایند.

برای انتخاب مناسب‌‎ترین فیلتر تصفیه، ابتدا باید آب را تست نموده تا در تهیه فیلتر مورد نظر خود راحت‌تر تصمیم بگیرید اگر آب مزه‌ای عجیب و غریب تلخ مانندی را داشته باشد باید به دنبال فیلتری بود که مس را از آب حذف نماید و یا اگر مزه آب شوری داشته باشد باید برای حذف طعم شوری آن اقدام به خرید فیلتری مناسب با آن کرد.

تست کیفیت آب آشامیدنی

برای تعیین اینکه مشکل آب آشامیدنی چیست، ابتدا باید خودتان اقدام به انجام تست آب کنید. بدین گونه که یک لیوان تمیز شیشه‌ای را پر از آب کرده و جلوی نور آفتاب بگیرید (آب آشامیدنی سالم باید شفاف و بدون هیچ گونه ذرات معلق باشد.) در صورت مشاهده کدری و ذرات معلق، برای مشخص کردن اینکه آلودگی از چه نوعی است می‌توانید مقداری از آب را در ظرفی تمیز و استرلیزه شده ریخته و به مراکز آزمایش آب ببرید تا نوع میکروب‌ها و آلودگی‌ها و یا مقدار عناصر اضافی موجود در آن را با انجام آزمایش مشخص نمایند. بعد از آن می‌توانید با خیال راحت برای تهیه فیلتر و دستگاه تصفیه آب مورد نیاز خود اقدام کنید. ناگفته نماند یکی دیگر از دلایل بوی بد و طعم تلخی آب ممکن است خرید دستگاه تصفیه آب نامرغوب یا تقلبی باشد که اصلاً عملکرد فیلترینگ و تصفیه را ندارد. بنابراین باید نهایت دقت را در خرید خود داشته باشیم.

چرا آب های تصفیه‌ای که از یک منبع خارج می‌گردند دارای طعم متفاوتی هستند؟

گاهی اوقات آبی که از یک منبع خارج شده طعم‌های متفاوتی، به نواحی‌های مختلف از یک ساختمان ارائه می‌دهد. از دلایل تغییر طعم آب تصفیه شده می‌تواند استفاده از لوله‌کشی‌های متفاوت و یا حتی نزدیکی و دوری از منبع آب باشد. همچنین گاهی اوقات دو چاهی که در نزدیکی هم حفر شده‌اند نیز می‌توانند با توجه به عمق‌هایی که دارند طعم‌های مختلفی از آب را ارائه دهند.

به این مطلب امتیاز بدهید
[مجموع: 1 میانگین: 5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.