حل کردن ازن در آب

حل کردن ازن در آب
مقالات 17 اردیبهشت 1398

گاز ازن جهت تصفیه و ضدعفونی کردن آب آشامیدنی ، پسآب و یا هوا مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل ناپایدار بودن این گاز ، امکان ذخیره سازی آن مانند سایر گازها وجود ندارد ، بنآبراین باید در محل، تولید و مصرف (اختلاط کامل آب با ازن ) گردد. برای افزایش راندمان گندزدایی بوسیله پکیج تزریق ازن لازم است که گاز ازن به طور موثر در آب حل شود. روش های متنوع بسیاری به منظوراختلاط مناسب گاز ازن در آب وجود دارد. اطلاعاتی که در زیر ارائه می شود، برای درک بهتر روش هایی که ممکن است بر اختلاط مناسب گاز ازن تأثیر بگذارند، می باشد.

متداولترین روش هایی که شرکت مهاب بمنظور تزریق ازن در آب از آنها استفاده می کند عبارتند از:
• دیفیوزرهای حبابی
• انژکتورهای ونتوری
• میکسرهای استاتیک

دیفیوزرهای حبابی:

انتشار حباب قدیمی ترین و ساده ترین روش برای حل کردن ازن در آب است. دیفیوزر اساسا یک دستگاه متخلخل است که برای شکستن گاز به حباب های کوچک در انتهای یک مخزن حاوی آب استفاده می شود تا حباب ها به آرامی به بالای مخزن برسند و در آب شناور شوند.

عوامل تاثیر گذار در کارایی دیفیوزرها :

اندازه منفذ دیفیوزر

اندازه منافذ دیفیوزر بر اندازه حباب گازی که ایجاد می شود، تاثیر می گذارد. دو حباب کوچکتر سطح بیشتری از یک حباب با حجم گاز مشابه دارند. سطح بزرگتر به تماس بهتر حباب گاز و آب منجر می شود، بنابراین میزان انتقال جرم ازون به آب افزایش می یآبد. با این حال هنگام انتخآب یک diffuser حباب ساز ، بهتر است از دیفیوزرهای حباب ریز که منافذ کوچکتری دارند استفاده نمود.

ستون ارتفاع آب:

ارتفاع ستون آبی که ازن به آن نفوذ می کند، تاثیر زیادی در بازده انتقال جرم دارد. دیفیوزر باید در پایین مخزن آب قرار گیرد، بدین ترتیب حباب های گاز مسافت بیشتری را برای رسیدن به سطح آب طی می کنند. در واقع افزایش ارتفاع مخزن آب باعث می شود مدت زمان تماس حبابها با آب افزایش یآبد و حباب های بیشتری می توانند در آب حل شوند. از سوی دیگر، ارتفاع بیشتر مخزن فشار بیشتری در کف ایجاد می کند. این فشار بالا نیروی بیشتری را روی سطح حباب اعمال می کند و گاز بیشتری را به محلول اضافه می کند.

کاربرد عملی:

دیفیوزر حبابی می تواند ازن را به طور موثر در آب حل کند با این حال، برای تاثیرگذاری بیشتر بهتر است در ستون بلندتری از آب مورد استفاده قرار بگیرد. ستون های آب کمتر از 10 فوت به طور معمول بازده انتقال کمتر از 50٪ را دریافت می کنند. ستون آب 20 فوت می تواند راندمان انتقال را تا 90٪ به دست آورد ولی ممکن است این درصد واقعی نباشد. هنگام طراحی یک سیستم تصفیه آب با استفاده از دیفیوزر حبآب ساز این نکته می بایست در نظر گرفته شود که مقداری از مولکولهای ازن حل نشده در آب به راحتی از سطح آب خارج می شوند.

انژکتور ونتوری

انژکتور Venturi یک روش بسیار رایج تزریق ازن در دستگاه ازن ژنراتور می باشد و کاربرد صنعتی دارد. انژکتور Venturi روشی کامل برای تزریق ازن است و میزان زیادی گاز ازن در آب حل می شود. انژکتور Venturi نیاز به اختلاف فشار در دستگاه دارد تا گاز اوزون را به مخزن حاوی آب تزریق کند. وقتی سیال در لوله ونتوری جریان‌ می‌یآبد، انبساط و انقباض سیال در طول لوله باعث تغییر فشار می‌گردد. این انژکتورها باعث ایجاد حبآب های بسیار کوچک برای انتقال جرم بیشتری می شود. استفاده از انژکتور ventui به تنهایی می تواند نرخ انتقال جرم 90٪ را به دست آورد.

ویژگیهای ونتوری مورد استفاده در دستگاه ازن ساز مهاب
1. استفاده از نیروی رانش آب و بدون نیاز به برق
2. مناسب برای همه سیستمها
3. نصب سریع و آسان
4. هزینه پایین در مقایسه با روشهای تزریق دیگر
5. ساخته شده از موادمقاوم در برابر خوردگی
6. نگهداری بسیارآسان بدون قطعات متحرک

فشار آب

برای اینکه انژکتور Venturi به درستی کار کند باید اختلاف فشار بین ورودی و خروجی دستگاه وجود داشته باشد. به این منظور یک پمپ آب جداگانه برای افزایش فشار آب در ورودی انژکتور ونتروری نیاز است، از سوی دیگر مهم است که بر سر راه خروجی انژکتور ونتروری نیز به هیچ وجه مانعی وجود نداشته باشد. پیشنهاد میگردد یک فشار سنج به طور مستقیم در ورودی و خروجی از انژکتور ونتوری قرارگیرد. این امر به عیبیآبی و تعیین اثربخشی دستگاه کمک خواهد کرد.

سیستم خاموش کردن گاز

زمانی که از انژکتور ونتوری جهت تزریق ازن استفاده می شود، می بایست از روش ها یا ابزارهایی برای حذف اکسیژن و ازن غیرمحلول درآب نیز استفاده نمود. برخلاف دیفیوزرهای حبآبی که حبآبها به طور طبیعی به سطح میروند، درسیستم لوله کشی استفاده شده با انژکتور venturi هیچ روشی برای از بین بردن این گازهای غیرمحلول و یا مازاد وجود ندارد. دریچه های هوای سازگار با ازن جهت حذف گازهای غیر محلول و انتقال انها به مکان دیگر و یا واحدهای تخریب ازن مازاد میتواند برای حذف آنها موثر و کارامد باشد.

 اندازه و عملکرد انژکتور

اندازه انژکتور ونتوری مورد استفاده در دستگاه ازن زن تابع نرخ جریان آب به داخل دستگاه است همچنین فشار آب نیز در تعیین اندازه انژکتور Venturi نقش مهمی ایفا می کند. هر انژکتور Venturi با یک نمودار عملکردی نشان داده شده است که جریان آب، فشار و گاز مکش توسط این انژکتور ونتروری را نشان می دهد.

جلوگیری از بازگشت جریان آب

هنگام استفاده از انژکتور Venturi درون پکیج تزریق اوزون می بایست از دستگاهی استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که آب از انژکتور Venturi به ژنراتور ازن برگشت نخواهد داشت. دستگاه های زیادی برای این کار استفاده می شود: شیرهای کنترل ، تله های آب و دریچه های خاموش ازجمله این موارد میباشد.

میکسر استاتیک

میکسر استاتیک دستگاه دقیق مهندسی است که برای اختلاط پیوسته سیالات استفاده می‌شود. معمولاً سیالات مخلوط شونده مایع هستند اما می‌توان از میکسرهای استاتیک برای اختلاط جریان‌های گازی، پراکنده کردن گاز به مایع یا ترکیب مایعات مخلوط نشدنی استفاده کرد. انرژی مورد نیاز برای این کار از افت فشار سیال در جریان در میکسر استاتیک حاصل می‌شود. اندازه قطر میکسر می‌تواند از 6 میلی‌متر تا 6 متر متغیر باشد. مواد ساخت معمول این میکسرهای استاتیک شامل فولاد زنگ نزن، پلی پروپیلن، تفلون، PVDF، PVC، CPVC و پلی اکتیل هستند. میکسر های استاتیک را می توان در طیف گسترده ای از فرآیندهای عملیاتی ، از جمله دوزینگ، پراکنده سازی، مبدل جریان حرارتی و تشکیل امولسیون به کار برد. میکسرها مزایای مهمی برای ترکیب مایعات، گازها و پودر ها را ارائه می دهند و در بسیاری از صنایع مختلف مورد آزمایش، تست و اعتماد قرار گرفته اند. عمل مخلوط کردن (میکس کردن) توسط جدا سازی مداوم ، گسترش دادن و انتقال اجزای مختلف به دست می آید
استاتیک میکسرها عموما شامل یک محفظه لوله ای شکل با اجزاء غیر متحرک داخلی ( Element ) که به وسیله فلنج در آبتدا و انتهای آن که در مسیر خط لوله نصب می گردد. مواد سازنده این استاتیک میکسرها بر اساس نوع فرآیند و محل کاربرد آنها از مواد مختلفی ساخته می شوند

مکانیسم عملکرد استاتیک میکسر ازن ژنراتور:
مایعات ورودی به استاتیک میکسر در حین عبور از پره های داخلی استاتیک میکسر با ایجاد 3 روش اختلاط به صورت یکنواخت با همدیگر مخلوط می شوند. این روشها عبارتند از:
1- تقسیم جریان
2- اختلاط شعاعی
3- جریان برگشتی

تزریق ازن با استفاده از میکسر استاتیک
ازن می تواند در جریان آب ورودی به میکسر استاتیک با استفاده از گوه یا هر وسیله ای دیگری که گاز را با فشار وارد دستگاه میکند، تزریق شود. سپس، میکسر استاتیک می تواند گاز ازن را به حبآب های کوچک تبدیل کند تا به طور موثر در آب حل شود. اساسا میکسر استاتیک می تواند به جای انژکتور venturi استفاده شود، این امر زمانی موثر وکارامد می باشد که صرفه جویی در انرژی به دلیل عدم وجود اختلاف فشار ضروری مورد نظر است. به منظور تزریق ازن در جریان آب ، فشارگاز ازن می بایست بالاتر از فشار جریان آب باشد. معمولا فشار 10 PSI یا بیشتر جهت تزریق ازن نیاز است. رسیدن به این فشار ممکن است تنها با میکسر استاتیک ممکن نباشد بنابراین نیاز به استفاده از انژکتور ونتوری جهت تزریق ازن به آب درون دستگاه ساز در کنار این میکسر میتواند کارامد باشد . قرار دادن یک میکسر استاتیک در خط، بعد از انژکتور ونتوری می تواند گزینه مناسبی جهت ایجاد این فشار باشد.

یکی از مهمترین کاربردهای ازن ژنراتور استفاده از آن در انتهای پکیج تصفیه فاضلاب بمنظور گنزدایی پساب خروجی می باشد.

به این مطلب امتیاز بدهید
[مجموع: 1 میانگین: 5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *