انواع فاضلاب

انواع فاضلاب
مطالب مفید, مقالات 11 خرداد 1398

در سال 1970 ، سازمان حفاظت محیط زیست ایالات متحده (U.S.EPA) و به دنبال آن در سال 1972 قانون آب پاک (CWA) تصویب گردید . هدف اولیه از قانون آب پاک و اصلاحیه های بعد آن عبارت بود از بهبود وضعیت آب ها در ایالات متحده به نحوی که در تماس با انسان بی خطر بوده و قادر به حفاظت از جمعیت متنوع آبزیان باشد. ما در این مطلب قصد داریم انواع فاضلاب کاربرد و تصفیه فاضلاب ها را برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید

قوانین تخلیه پساب های شهری و صنعتی

به عنوان بخشی از پیش نیازهای قانون آب پاک، سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده بیش از هرچیزی ملزم گردید قوانینی درخصوص تخلیه پساب های شهری و صنعتی به منابع آب های سطحی تنظیم کند . در ایالات متحده هر تخلیه کننده ملزم به داشتن یک مجوز تخلیه آلاینده ملی است که تعیین می کند یک کاربر چه چیزی را و به چه مقدار می تاند به یک حوزه آبی تخلیه کند .

استفاده مجدد از فاضلاب طیف گسترده ای از مصارف را دربر گرفته است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آبیاری مناطق کشاورزی برای مثال آبیاری محصولات، محوطه های درخت کاری و گلخانه های تجاری.
 2. آبیاری چشم اندازهای زمین های گلف، فضاهای سبز منجمله باریکه های چمن وسط خیابان، چشم اندازهای واقع در مناطق تجاری، صنعتی و یا شهرک های مسکونی، مجتمع های اقامتی و تفریحی، زمین های بازی و محوطه حیاط مدارس.
 3. کاربردهای صنعتی هچون آب خنک کننده (آب ورودی به مخزن دیگ بخار) و موارد موردنیاز در فرآیند صنایع مختلف.
 4. تغذیه آب زیرزمینی هم از طریق حوزه های پخش آب، هم از طریق تزریق مستقیم به آب زیرزمینی.
 5. کاربردهای تفریحی و زیست محیطی همچون ایجاد دریاچه های تفریحی، بهسازی مرداب ها و تنظیم جریان های آبی.
 6. کاربردهای غیر نوشیدنی آب همچون اطفاء حریق، تهویه هوا، فلاش تانک سرویس های بهداشتی، آب مورد نیاز در خودشویی شبکه فاضلاب.
 7. مخلوط نمودن آب مخازن آبرسانی با منابع آب سطحی در استفاده مجدد آب برای مقاصد آشامیدنی.

به طور کلی هرچه میزان تماس پساب تصفیه شده با انسان بیشتر باشد، استاندارد تصفیه فاضلاب شامل قوانین محدودتری در میزان آلاینده های مجاز خواهد داشت .

محصول مرتبط » آب شیرین کن کشاورزی

انواع فاضلاب

بطورکلی انواع فاضلاب را می توان به 4 دسته کلی دسته بندی کرد:

 • فاضلاب شهری
 • فاضلاب صنعتی
 • فاضلاب کشاورزی
 • فاضلاب خانگی

تصفیه خانه فاضلاب

فاضلاب شهری

فاضلاب های شهری به طور کلی بسیار پیچیده هستند. این پساب ها می توانند شامل فاضلاب های بیمارستانی، جریان های ناشی از بارش های جوی، شستشوی خیابان ها و … باشند. در کشورهای جهان سوم و همچنین کشورهای در حال توسعه اغلب این فاضلاب ها تصفیه نشده و به جریان های رودخانه ها یا آب های محیطی آزاد می شود این خود خطر بزرگی برای محیط زیست محسوب می گردد.

فاضلاب صنعتی

این فاضلاب‌ها از مراکز صنعتی مانند کارخانه‌ها و یا کارگاه‌ها حاصل می‌شوند که به دلیل دارا بودن مواد سمی، یون ها، مواد اسیدی و مواد قلیایی در خود از اهمیت ویژه ای برخوددار هستند که وجود اینگونه مواد عمل تصفیه را برای این نوع فاضلاب ها دشوار می کند و نیاز است قبل از تخلیه به محیط زیست حتما تصفیه بر روی آن ها انجام گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر صفحه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی را مطالعه فرمائید.

فاضلاب کشاورزی

منشا این فاضلاب زمین‌های کشاورزی و باغات می‌باشند. فاضلاب کشاورزی شامل آلاینده های زیست محیطی مربوط به آفت کش ها، سموم شیمیایی و حشره کش ها هستند، که با افزایش تقاضای جهانی برای مواد غذایی استفاده از این مواد به یک عمل طبیعی مبدل شده است. در حالی که ورود این مواد به خاک های کشاورزی باعث افزایش غلظت آنها شده و در نتیجه به دنبال شستشوی خاک های کشاورزی، این مواد وارد آب شده و سبب آلودگی آن می شوند.

فاضلاب خانگی

فاضلاب های خانگی یا انسانی که در بیشتر منابع تصفیه فاضلاب در دسته فاضلاب های شهری قرار می گیرند. نکته جالبی که این فاضلاب ها را از فاضلاب های شهری جدا می کند، غلظت تقریبا ثابت آلاینده های آنهاست که نقش مهمی در تصفیه آنها و انتخاب سیستم تصفیه کننده ایفا می کند.

شاید علاقمند باشید در این قسمت در مورد اکسیژن ساز خانگی بیشتر بدانید.

روش تصفیه فاضلاب :

تصفیه فاضلاب گذشته های دور در تاریخ، همچون برکه های تثبیت در هندوستان و سپتیک تانک ها در روم همواره مورد توجه بوده است.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های مختلفی جهت تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد که به طور کلی می توان آن ها را در سه گروه فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی دسته بندی کرد .

تصفیه فیزیکی فاضلاب:

تصفیه فیزیکی فاضلاب جهت جداسازی ذرات درشت همچون آشغالگیری و دانه گیری و همچنین زلال سازی فاضلاب و جداسازی ناخالصی های ریزتر با استفاده از انواع فیلترهای شنی، میکرونی، کربنی و روش های نوین غشایی با میکروفیلتراسیون (MF)، اولترافیلتراسیون (UF) و نانوفیلتراسیون (NF) مورد توجه قرار دارد.

تصفیه شیمیایی فاضلاب:

در بسیاری از فاضلاب های صنعتی و بهداشتی جهت تنظیم pH ، انعقاد و لخته سازی مواد آلی و معدنی از طریق تزریق منعقد کننده ها و کمک منعقد کننده ها، حذف چربی محلول و .. تصفیه شیمیایی فاضلاب مورد توجه قرار می گیرد . گند زدایی فاضلاب با ترکیبات کلر و اکسیداسیون با ازن زنی نیز از دیگر روش های شیمیایی تصفیه فاضلاب می باشد.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب:

اقتصادی ترین روش تصفیه فاضلاب های بهداشتی و مشابه که دارای BOD بالایی می باشند، استفاده از فرآیند های تصفیه بیولوژیکی فاضلاب و در راس آن ها فرآیند لجن فعال می باشد. در این فرآیند با فراهم آوردن شرایط مناسب جهت رشد باکتری های هوازی ، باعث مصرف مواد آلی و در نتیجه تشکیل لخته هایی با شرایط مناسب جهت حذف از طریق ته نشینی می شویم . در این رابطه فرآیندهای مختلفی از قبیل هوادهی گسترده، IFAS، MBBR، MBR، MLE، A2O و … متناسب با کمیت و کیفیت فاضلاب و استاندارد تصفیه خروجی، مورد توجه قرار دارد. بخش دیگر فرآیندهای بیولوژیکی مربوط به فرآیندهای بی هوازی تصفیه فاضلاب می باشد که باتوجه به حذف COD در تصفیه فاضلاب های صنعتی بیشتر مورد توجه قرار دارند .

محصول مرتبط : پکیج تصفیه فاضلاب

به این مطلب امتیاز بدهید
[مجموع: 3 میانگین: 5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *