ارزیابی زمان عمر لوله پلی اتیلن در صنعت گاز

مقالات 15 تیر 1395

لوله پلی اتیلن PE بطور گسترده ای در سامانه های تحت فشار و ثقلی در انتقال آب و فاضلاب و سیستمهای توزیع و انتقال گاز بکار می رود.

با آنکه اکثر لوله های نصب شده عمری بیش از ۵۰ سال را بدون مشکل سپری کرده اند، شکستهای نابهنگام میدانی در حین سرویس دهی رخ داده که در نتیجه فرسودگی فیزیکی یا شیمیایی  آن ها بوده است.

لوله پلی اتیلن

عوامل متعددی بر دوام و سرویس دهی طولانی مدت لوله پلی اتیلن PE موثرند که عبارتند از عوامل ماده ای، بارگذاری لوله و عوامل محیطی. برای در نظر گرفتن عملی عوامل مختلف بر زمان عمر این لوله از آزمونهای استاندارد ارزیابی مقاومت ترکزایی تنشی محیطیESCR) استفاده می گردد. سپس به کمک مدل های مختلف مانند مکانیک شکست، انتقال دوگانه یا فرایند نرخیRPM) به شرایط سرویس دهی (دما و تنش کمتر) برونیابی می شود.

نتایج ارزیابی های مختلف نشان می دهد که در میان مدل های ارائه شده جهت پیش بینی زمان عمر لوله پلی اتیلن جدید و لوله فرسوده، مدلRPM و مدل انتقال می تواند کاربردی تر باشد. مقایسه نتایج بدست آمده حاصل از مدل سه پارامتریRPM و مدل انتقال که با استفاده از نرم افزارMATLAB برونیابی شده، حاکی از آنست که مدل RPM از انطباق بهتری با داده های تجربی برخوردار است و روشی قابل اتکا و اعتماد پذیر برای پیش بینی زمان عمر این لوله ها است.

از پلی اتیلن در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن استفاده می شود. یکی دیگر از محصولاتی که در ساخت آن قطعا از این لوله استفاده خواهد شد ایستگاه پمپاژ فاضلاب بهنگام انجام لوله کشی های آن می باشد.

به این مطلب امتیاز بدهید
[مجموع: 1 میانگین: 5]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *