02188876714
02188879479
09129512165

ارزیابی زمان عمر لوله پلی اتیلن در صنعت گاز

مقالات ۱۵ تیر ۱۳۹۵

لوله پلی اتیلن PE بطور گسترده ای در سامانه های تحت فشار و ثقلی در انتقال آب و فاضلاب و سیستمهای توزیع و انتقال گاز بکار می رود.

با آنکه اکثر لوله پلی اتیلن های نصب شده عمری بیش از ۵۰ سال را بدون مشکل سپری کرده اند، شکستهای نابهنگام میدانی در حین سرویس دهی لوله پلی اتیلن رخ داده که در نتیجه فرسودگی فیزیکی یا شیمیایی  لوله پلی اتیلن بوده است.

عوامل متعددی بر دوام و سرویس دهی طولانی مدت لوله پلی اتیلن PE موثرند که عبارتند از عوامل ماده ای، بار گذاری لوله پلی اتیلن  و عوامل محیطی. برای در نظر گرفتن عملی عوامل مختلف بر زمان عمر لوله پلی اتیلن از آزمونهای استاندارد ارزیابی مقاومت ترکزایی تنشی محیطیESCR) استفاده می گردد. سپس به کمک مدلهای مختلف مانند مکانیک شکست، انتقال دوگانه یا فرایند نرخیRPM) به شرایط سرویس دهی (دما و تنش کمتر) برونیابی می شود.

نتایج ارزیابی های مختلف نشان می دهد که در میان مدلهای ارائه شده جهت پیش بینی زمان عمر لوله پلی اتیلن جدید و لوله پلی اتیلن فرسوده، مدلRPM و مدل انتقال می تواند کاربردی تر باشد. مقایسه نتایج بدست آمده حاصل از مدل سه پارامتریRPM و مدل انتقال که با استفاده از نرم افزارMATLAB برونیابی شده، حاکی از آنست که مدل RPM از انطباق بهتری با داده های تجربی برخوردار است و روشی قابل اتکا و اعتماد پذیر برای پیش بینی زمان عمر لوله پلی اتیلن  است.

از پلی اتیلن در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن استفاده می شود. یکی دیگر از محصولاتی که در ساخت آن قطعا از لوله پلی اتیلنی استفاده خواهد شد ایستگاه پمپاژ فاضلاب بهنگام انجام لوله کشی های آن می باشد.

به این مطلب امتیاز بدهید
[مجموع: 1 میانگین: 5]
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *